E shtunë, 11 Korrik, 2020
33 C
Tirana

Koronavirusi/ Vasili: Kam shprehur gatishmërinë për të kontribuar, Rama e ka refuzuar

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka deklaruar se ai ka shprehur gatishmërinë e tij për të ndihmuar në luftën ndaj koronavirusit në Shqipëri, që përpara se të shfaqej rasti i parë.

Përmes një postimi në Facebook, Vasili tregon se kjo ndihmë i është refuzuar nga qeveria, duke e cilësuar këtë të fundit si të “shurdhër dhe arrogante”.

Vasili shprehet se pavarësisht kësaj propozimet e LSI për menaxhimin e situatës kanë vijuar, por ato nuk janë marrë sërish parasysh.

Sipas tij, nëse propozimet e tyre do të zbatoheshin “do të kishim një administrim krejt tjetër të pandemisë, plotësisht profesional dhe efikas, në të mirë të shëndetit të qytetarëve dhe të ekonomisë së vendit”.

Postimi i plotë:

Gadishmeria jone eshte refuzuar nga Edi Rama dhe çdo pergjegjesi bie vetem mbi te!
Sqarim per te gjithe te verbuarit nga servilizmi.

Qe ne 22 shkurt 2020 publikisht, ne Konference Shtypi nga selia e LSI, ne nje kohe kur ne Shqiperi nuk kishte asnje rast me coronavirus,
kam shprehur gadishmerine time personale per te dhene kontribut per perballimin e pandemise.
Por kjo gadishmeri eshte refuzuar nga nje qeveri e shurdher, aprofesionale dhe arrogante.
Megjithate propozimet tona kane vazhduar,ato kane qene thellesisht profesonale, kane qene pa fund dhe ne se do te degjoheshin do te kishim nje administrim krejt tjeter te pandemise, plotesisht profesional dhe efikas, ne te mire te shendetit te qytetareve dhe te ekonomise se vendit.
Ne respekt te fakteve dhe te se vertetes po ju risjell deklarimin publik publik te dates 22 shkurt 2020 :
“Vullneti i të gjithë njerëzve të shëndetit publik përfshirë personalisht dhe mua si të interesuar meqë kam dhënë kontribute jo të vogla në këtë fushë do të jetë gjithmonë i gatshëm për të kontribuar për një gjë që ka të bëj me të mirën e shqiptarëve dhe sot është koha për të drejtuar gishtin nga epidemia dhe jo për të drejtuar gishtin nga njëri tjetri pasi na duhet që ta kalojmë pa asnjë problem sikurse më shumë sukses kemi bërë dhe në të shkuarën“.

Lexo edhe :   Qeveria serbe tërhiqet nga vendosja e orës policore
Lexo edhe :   "Tre pacientë të intubuar në Infektiv, janë në moshë të re", Manastirliu: Po na rrezikoni të gjithë

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv/ Kreu i PD në Roskovec: Prita tre ditë për përgjigjen e testit

Kryetari i PD-së në Roskovec, Gëzim Caushi, ka reaguar pas lajmit se ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Caushi bën me dije se ka 10 ditë...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

“Mos na provokoni”/ Rama paralajmëron Bashën për marrëveshjen e 5 qershorit

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar kreun e PD-së, Lulzim Basha lidhur me kërcënimet për prishje të marrëveshjes së 5 qershorit. Përmes një postimi në Twitter,...