E martë, 31 Mars, 2020
12 C
Tirana

Koronavirusi/ Trump: 2 ilaçet që duhet të aprovohen urgjentisht

Lexo edhe ...

“I shpëtoi koronavirusi”/Kurti: Do të mbahej demonstrata më e madhe që ka parë Kosova ndonjëherë

Kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka folur në lidhje me votimi e mocionit të mosbesimit që e rrëzoi atë nga pushteti. Në...

Kurti dhe Mustafa “kokë më kokë” live, cili po merr shikueshmërinë më të madhe

Kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka folur në lidhje me mocionin e mosbesimit që u votua para pak ditësh në Kosovë. I...

Pacientët e shtruar te Infektivi/ Manastirliu jep lajmin e mirë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se 5 persona të tjerë janë shëruar nga koronavirusi. Përmes një postimi në...

“Lekë në dorë s’ka”/Rama ia pret shkurt qytetarit: Do ju ndihmojmë të mbani frymën

Kryeministri Edi Rama ka vijuar edhe mbrëmjen e sotme komunikimin live me disa nga qytetarët që kanë shprehur shqetësimet e tyre te platforma “shqipëriaqëduam.al”. Kreu...

Teksa përpjekjet për gjetjen e një vaksine kundër koronavirusit vazhdojnë, Presidenti amerikan Donald Trump u ka bërë thirrje institucioneve të aprovojnë menjëherë dy ilaçe.

Bëhet fjalë për një ilaç që është përdorur kundër malaries dhe një medikament të përdorur për të trajtuar disa lloje infeksionesh.

Duke iu referuar një studimi francez në të cilin ka rezultuar se kombinimi i dy ilaçeve shkurton drastikisht zgjatjen e infeksionit, Trump i ka bërë thirrje FDA-së (Food and Drug Administration) që të aprovojë sa më shpejt përdorimin e këtyre medikamenteve për të sëmurët me COVID-19.

“HYDROXYCHLOROQUINE & AZITHROMYCIN, të marra së bashku, kanë probabilitetin të shënojnë revolucion në historinë e mjekësisë. FDA-ja ka lëvizur malet! Faleminderit! Shpresoj që të dyja të vihen në përdorim sa më shpejt. Njerëzit po vdesin, lëvizni shpejt dhe Zoti i bekoftë të gjithë!”- shkruan Trump në Twitter.

Kujtojmë se nga Ministria e Shëndetësisë deri më sot nuk ka pasur asnjë deklaratë zyrtare lidhur me medikamentet që po përdoren për të trajtuar të prekurit me koronavirus në vend.

Deklarata e vetme lidhur me këtë çështje ka qenë ajo e mjekut Tritan Kalo i cili nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ka konfirmuar se të prekurit në Spitalin Infektiv po trajtohen me Aluvia (medikament për të prekurit me HIV që ka rezultuar i suksesshëm), Actemra (medikament kundër artritit që ka rezultuar i suksesshëm) dhe Tamiflu (antiviral që nuk ka rezultuar efektiv).

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“I shpëtoi koronavirusi”/Kurti: Do të mbahej demonstrata më e madhe që ka parë Kosova ndonjëherë

Kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka folur në lidhje me votimi e mocionit të mosbesimit që e rrëzoi atë nga pushteti. Në...

Kurti dhe Mustafa “kokë më kokë” live, cili po merr shikueshmërinë më të madhe

Kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka folur në lidhje me mocionin e mosbesimit që u votua para pak ditësh në Kosovë. I...

Pacientët e shtruar te Infektivi/ Manastirliu jep lajmin e mirë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se 5 persona të tjerë janë shëruar nga koronavirusi. Përmes një postimi në...

“Lekë në dorë s’ka”/Rama ia pret shkurt qytetarit: Do ju ndihmojmë të mbani frymën

Kryeministri Edi Rama ka vijuar edhe mbrëmjen e sotme komunikimin live me disa nga qytetarët që kanë shprehur shqetësimet e tyre te platforma “shqipëriaqëduam.al”. Kreu...

Zbuloni dëshirën e Anjeza Shahinit për ditëlindjen e bashkëshortit

Këngëtarja shqiptare Anjeza Shahini, një prej vokaleve më të mira, prej vitesh jeton në Angli. Sot këngëtarja me anë të një postimi në Instagram ka...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT