E shtunë, 24 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

Koronavirusi/Soreca: Jemi në kontakt me qeverinë shqiptare, gati t’ju mbështesim

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ka folur në lidhje me situatën e krijuar në Shqipëri, për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Përmes një postimi në Twitter, Soreca tha se BE po punon për koordinimin e veprimeve në të gjitha frontet dhe bashkëpunimin me qeverinë shqiptare.

Ai theksoi se Bashkimi Evropian është në kontakt me qeverinë shqiptare për të mbështetur përpjekjet në luftën kundër koronavirusit.

Postimi i plotë:

BE po punon në të gjitha frontet për të trajtuar shpërthimin e COVID- 19, përfshirë koordinimin e veprimeve të Shteteve Anëtare dhe mobilizimin e ndihmës financiare.
Ne jemi në kontakt të ngushtë me Qeverinë e Shqipërisë, të gatshëm të mbështesim përpjekjet e tyre për një përgjigje të koordinuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...