E shtunë, 31 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Koronavirusi/ Shkon në 827 numri i viktimave në Itali

Koronavirusi në Itali ka marrë deri më tani 827 jetë njerëzish.

Autoritetet zyrtare të shtetit fqinj kanë konfirmuar se numri i të infektuarve ka shkuar në 10590.

Kujtojmë se pak më herët OBSH e deklaroi koronavirusin një pandemi.

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë shprehen se përhapja e koronavirusit në mbi 100 vende, kualifikohet tani si një pandemi, një klasifikim që OBSH-ja e kishte shmangur deri tani.

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon që njerëzit të lajnë duart, të mos prekin fytyrën, të mos u afrohen njerëzve që kolliten apo teshtijnë dhe të qëndrojnë në shtëpi nëse janë sëmurë.

Shumë nga njerëzit që preken nga koronavirusi kanë simptoma të lehta ose të moderuara, por disa prej tyre sidomos të moshuar dhe me probleme shëndetësore ekzistuese, janë në rrezik të sëmuren më rëndë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Koronavirusi, 37 raste të reja në 24 orët e fundit

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...

Teatri/ Veliaj nga Tokyo: Vendimi nuk bie ndesh me atë të Kushtetueses

Nga Tokyo, kryebashkiaku Veliaj ka komentuar vendimin e qeverisë, që i kalon në pronësi truallin e Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për "News24", Veliaj...

Një raport objektiv, që mjerisht nuk e ndihmon Shqipërinë

Nga: Preç Zogaj Objektiv: ky mund të ish te vlerësimi me një fjalë të vetme i raportit përfundimtar të OSBE/ODHIR-it për zgjedhjet e 25 prillit....

Fshehu për 3 muaj tezen e vde*ur në bagazhin e makinës, për ti marrë pensionin

Një 55-vjeçar është vënë në pranga nga ana e policisë greke, pasi akuzohet për 'vrasje me paramendim' të tezes së tij. I prangosuri ishte...