E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Koronavirusi/ SHBA shfaqet e gatshme të ndihmojë Iranin

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump është shprehur i gatshëm për të ndihmuar Iranin, në lidhje me koronavirusin e ri.

“Nëse ne mund të ndihmojmë iranianët për këtë çështje, ne do ta bëjmë…Gjithçka që duhet të bëjnë ata është që të kërkojnë ndihmën tonë. Ne mund të dërgojmë profesionist atje”, tha Trump.

Rreth 1 mijë persona janë infektuar nga koronavirusi në Iran, duke e bërë kështu shtetin më problematik në rajon.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë marrëdhënie diplomatike me Iranin që prej vitit 1980. Megjithatë, Uashingtoni, zyrtarisht e ka njoftuar Teheranin se mund ta ndihmojë për ta përballuar këtë krizë. Ky mesazh është dërguar përmes Zvicrës, shtet ky që prezanton interesat e SHBA-së në Iran.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi/ Brataj: Delta ka edhe 3 variante të tjera

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta pritet që të mbizotërojë të gjithë botën, dhe se ky mutacion,...

Covid/ Mbi 3,600 testime në 24 orët e fundit, numri i rasteve aktive në rritje

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...

Gërdeci/ Kreu i SPAK: Çështjes së Mediut do t’i shkojmë deri në fund

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar rrëzoi sot kërkesën e Prokurorisë së posaçme, SPAK, për...

Nostalgji futbolli/ Valdano: “Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte…”

Jorge Valdano për Raul Gonzalez Blanco: "Një ditë para debutimit të tij, unë i bëra një pyetje për ta provuar, kështu i thashë: 'Po mendoj...

Vrau shokun e tij, Apeli ndryshon masën e sigurisë për Marjus Demën

Gjykata e Apelit ka ndryshuar masën e sigurisë për Marjus Demën, i cili vrau shokun e tij Mehmet Qamën, disa muaj më parë, në...