E martë, 20 Tetor, 2020
17 C
Tirana

Koronavirusi/ Sa e kërcënuar është Shqipëria dhe vendet e tjera të botës

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Me bindje mund të themi se nga muaji dhjetor i vitit të kaluar e deri në muajin shkurt që jemi aktualisht, një pjesë e madhe e njerëzimit ka qenë në ankth, veçanërisht populli kinez. I gjithë ky ankth e panik vërtiten rreth vetëm një termi: “koronavirus”.

Ky i fundit e pati “vatrën” e tij të shpërthimit në provincën Hubei, që ndodhet përkatësisht në qytetin Wuhan të shtetit të Kinës.

Sapo virusi vdekjeprurës u përhap, qyteti u braktis në masë nga qytetarët, por pati edhe nga ata që u vetë-izoluan për javë të tëra në shtëpitë e tyre, derisa u transferuan nga organet kompetente në vende të ndryshme, ku rreziku ishte më i ulët.

Më pas, në Kinë, numri i të infektuarve dhe viktimave filloi të ndryshonte nga ora në orë, por sikur kjo të mos mjaftonte, virusi filloi të përhapej në vende të tjera të botës.

Deri më tani 2,468 persona kanë ndërruar jetë nga virusi misterioz, i cili është i përhapur momentalisht në Azi, Evropë, SHBA dhe Afrikë (më konkretisht, në rreth 30 vende të botës).

Siç është bërë e ditur nga ekspertët, COVID-19 shkakton infeksion të rëndë akut të frymëmarrjes dhe simptomat zakonisht fillojnë me ethe dhe kollë të thatë.

Si transmetohet virusi?

Autoritetet kineze e kanë konfirmuar transmetimin e virusit nga njeriu tek njeriu. Por ende e pasqaruar është, se sa lehtë kalon virusi mes njerëzve dhe nëse në zhvillimin e mëtejshëm ai pëson mutacione duke u përshtatur tek “strehuesi” i ri, njeriu.

Kujtojmë se infektimet e para janë lokalizuar në një treg peshku, të mbyllur ndërkohë, në provincën kineze, ku shiteshin edhe kafshë të egra.

Thuhet se virusi ka kaluar fillimisht nga kafsha tek njeriu (zoonosa). Zoonosa mund të transmetohet edhe nga ushqimet, si për shembull mishi, kur nuk është i zier mirë, shkruan “DW”.

Por sa e kërcënuar është bota prej koronavirusit?

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, përgjatë një interviste për “Associated Press” ka deklaruar se “rreziqet janë të mëdha” dhe se e gjithë bota “duhet të përgatitet për këtë”.

Ai theksoi se përhapja e koronavirusit në vendet me “kapacitete më të vogla të shërbimeve mjekësore” do të kërkojë solidaritet më të madh ndërkombëtar.

Lexo edhe :   Rikthim karantine në Shqipëri? Konfindustria: Pasojat do të ishin shkatërimtare
Lexo edhe :   Çështja e detit/ Ministri i Jashtëm grek në Tiranë, zbardhet axhenda e plotë

Po Shqipëria, sa e rrezikuar është? A ka vend për panik?

Duke qenë se shteti fqinj, Italia, është prekur nga koronavirusi, është krijuar ideja se ekziston mundësia që edhe Shqipëria të preket.

Numri i personave të infektuar me koronavirus në Itali ka shkuar në 132, ndërsa 2 persona kanë humbur jetën.

Vlen të theksohet fakti se pak më herët, Drejtuesja e Departamentit të Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino, përgjatë një deklarate mediatike pohoi se nuk ka vend për panik dhe se në Shqipëri nuk ka të dyshuar me koronavirus.

“Nuk duhet të ketë panik, për momentin nuk kemi asnjë rast të dyshuar në Shqipëri. E rëndësishme është të jemi vigjilentë. Ky virus nuk luftohet vetëm nga strukturat qeveritare, por dhe duke u kujdesur. Mos pështyjmë përtokë, të vendosim gropëzën e bërrylit kur teshtimë.

Mos prekim hundën, gojën. Janë disa rregulla të thjeshta sanitare. Ky është një virus i thjeshtë. Përhapet po në atë rrugë që përhapet virusi i gripit. Gripin nuk e marrim në konsideratë shpesh herë, por ky virus ka një vdekshmëri disi më të lartë se gripi. Kjo është këshilla e parë, duhet të kujdesemi për higjienën.

Laboratori i ISHP është pjesë e rrjetit të laboratorëve europianë. Ne jemi të pajisur, të kontrolluar. Ne jemi në atë hap që janë gjithë vendet e tjera të botës dhe sidomos të Europës”, tha ndër të tjera Bino.

Po ashtu, duke marrë shkas nga situata alarmante në Itali, strukturat shëndetësore shqiptare kanë shtuar masat në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Rinas.

Raportohet se stafi mjekësor dhe pajisjet mjekësore do të dyfishohen, duke kontrolluar çdo person që udhëton nga ky aeroport.

Për ta mbyllur, iu themi se është tepër e rëndësishme që të gjithë ne të tregohemi mjaft të kujdesshëm përgjatë kësaj periudhe.

Në foton e mëposhtme, gjeni disa këshilla utilitare që iu vijnë në ndihmë për të parandaluar koronavirusin… /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Së shpejti, mbledhje e përbashket e dy qeverive Shqipëri-Greqi

Së shpejti, do të ketë një mbledhje të përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Greqisë. Kështu bëri të ditur kryeministri Edi Rama, gjatë...

Detaji/ Kryeministri Rama me kollare kuqezi në takimin me ministrin grek

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias. Pas mbarimit të takimit, Rama dhe Dendias kanë dalë...

Rama: Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për detin

Kryeminstri, Edi Rama tha sa çështja e detit me Greqinë, do t’i lihet  drejtësisë ndërkombëtare për të vendosur pikat mbi i. Deklaratën, Rama e dha...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Shëndetësia në kolaps, Basha: Zgjidhja emergjente, rritja e numrit të testimeve

Për kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, papërgjegjshmëria e kryeministrit Edi Rama ka çuar në kolaps shëndetësinë. Sipas Bashës, zgjidhja emergjente, ndër të tjera është...