E enjte, 17 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

Koronavirusi/ Rekord papunësie në Mbretërinë e Bashkuar, më e larta nga viti 1996

Pandemia e koronavirusit e ka futur Mbretërinë e Bashkuar në një krizë totale. Përveç numrit të lartë të viktimave dhe të rasteve të reja, MB po përballet edhe me vështirësi të mëdha ekonomike.

Rel raporton se numri i britanikëve që pretendojnë se kanë humbur punën dhe kanë kërkuar përfitime nga shteti, ka arritur në nivelin më të lartë në 24 vitet e fundit.

Por kjo nuk është e gjitha pasi në muajt vijues, pritet që koronavirusi të dëmtojë edhe më shumë biznese.

Numri i të papunëve është rritur për 856,500 – njëherësh rritja më e madhe brenda një muaji – në 2.1 milionë, apo një rritje prej 69 për qind në krahasim me të dhënat e muajit mars.

Kjo shifër është krahasuar me ato të papunësisë më 1996, kur ekonomia e Britanisë ka qenë duke dalë nga kriza e një recesioni të thellë, të shkaktuar nga dështimi për të qëndruar në Mekanizmin Evropian për Shkëmbim të Ratave.

Me 35,341 viktima të shënuara nga COVID-19, Mbretëria e Bashkuar mban rekordin në Evropë për numrin më të lartë të vdekjeve nga ky virus.

MB renditet e pesta në botë me numrin më të lartë të personave të infektuar nga koronavirusi (248,818 raste), pas SHBA-ve, Spanjës, Rusisë dhe Brazilit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...