E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Koronavirusi/ Rama: Ju jeni jetimë lufte, nuk do iu lëmë vetëm

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Kryeministri Edi Rama përmes një video-mesazhi të publikuar në Facebook, iu ka bërë thirrje qytetarëve shqiptarë që të bëjnë pak durim, në këtë periudhë ku vendi është prekur nga koronavirusi.

“Ju jeni jetimë lufte dhe si të tillë, ne nuk mund t’ju lëmë vetëm. Kini vetëm pak durim. Nuk do t’ju lëmë vetëm. Nuk do iu themi vrisni veten! Shyqyr ka rënë ajo ‘bu bu bu’ po vdesim për bukë. Nuk ka asnjë rast vdekje për bukë që nga koha e Skënderbeut. Me aq sa kemi mundësi, nuk do iu lëmë vetëm. Por mos na kërkoni përtej asaj që kemi mundësi sepse biem pastaj në një gropë dhe bëhemi gazi i botës”, tha Rama.

Kreu i Qeverisë në vijim i mëshoi faktit se pagesa e energjisë elektrike është e panegociueshme:

“Nëse ju nuk paguani asgjë me çfarë të ardhurash pretendoni se ky shtet do iu mbajë të gjithëve? Dritat nuk negociohen në asnjë rast. Taksat për ato pjesë që kanë të bëjnë me atë që është marrë dhe është fituar nuk negociohen. Nuk flitet fare për këtë, fare.

Lexo edhe :   “Jemi gati 120 veta, dua shpjegim”, Gjuzi i kërkon llogari Ruçit

Ndërsa… ata të cilët janë larguar nga puna sepse kompania i ka pezulluar, të jenë të sigurt që ne nuk do i lëmë vetëm. Si? Sa? Do na jepni edhe pak kohë.

Duhet të kuptojmë kapacitetet tona, të shikojmë të sëmurët, shtretërit dhe nga ajo të kuptojmë si po ecën Shqipëria përballë këtij armiku të padukshëm. Ka ndonjë shqiptar sot që është duke vuajtur për të marrë frymë dhe që nuk shtrohet dot në spital? JO”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...