E martë, 31 Mars, 2020
14 C
Tirana

Koronavirusi/ Pse Koreja e Jugut rezulton më e suksesshme se Italia

Lexo edhe ...

Edhe SHBA lë pas Kinën/ Ja sa ka shkuar numri i viktimave nga koronavirusi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shohin një rritje shumë të shpejtë të numrit të infektuarve dhe viktimave të shënuara nga koronavirusi. Sipas Worldometer, numri...

Mjekët në frontin e “luftës”, ultrasit e PSG u qëndrojnë pranë çdo ditë

Ultrasit e kampionëve të Francës po ndihmojnë stafet mjekësore në rajonin e kryeqytetit të Francës. “Collectif Ultra Paris” po shpërndajnë pije dhe ushqime për mjekët...

Ushtria amerikane do të ndërtojë mbi 340 spitale të përkohshme

Zyrtarë amerikanë synojnë të ndërtojnë qindra spitale të përkohshëm në të gjithë vendin për të përballuar mijëra raste të reja të koronavirusit që diagnostikohen...

Neuer rezufon rinovimin,Chelsea hidhet në sulm

Në mes të pandemisë që ka shkaktuar koronavirus, zërat e merkatos vazhdojnë dhe shtohen dita ditës. Duke pritur të kuptojnë se kur do të...

Koronavirusi mbetet një kërcënim për të gjithë botën. Deri më tani janë infektuar në të gjithë globin 156.798 dhe kanë humbur jetën 5.839 të tjerë. Në Itali, 1266 persona kanë vdekur nga koronavirusi, e po kështu miliona njerëz janë në karantinë. E njëjta situatë nuk paraqitet në Korenë e Jugut. Ndonëse është goditur në të njëjtën kohë, kanë humbur jetën 72 persona.

Italia fillimisht ka bërë testime masive, pastaj i ka ngushtuar ato, duke mos qenë në gjendje të kontrollojë qindra-mijëra pacientë, dhe në fund ka vendosur të kufizojë lëvizjen e njerëzve. Ndërsa në Korenë e Jugut, autoritetet i janë përgjigjur ndryshe epidemisë me përmasa të ngjashme.

Atje janë testuar qindra-mijëra njerëz, dhe i kanë gjurmuar transmetuesit e mundshëm të virusit si detektivë, duke përdorur telefonat mobilë dhe teknologjinë satelitore. Në të dyja vendet, të infektuarit e parë janë regjistruar në fund të janarit. Që atëherë, në Korenë e Jugut kanë vdekur 72 njerëz nga gati 8.000 raste të prekura, ndërsa janë testuar mbi 222.000 banorë. Në Itali kanë vdekur 1.266, janë infektuar mbi 17.660, ndërsa janë testuar rreth 73.000. Këto të dhëna tregojnë se testimi agresiv dhe i vazhdueshëm është mjet i fuqishëm në luftën kundër koronavirusit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Edhe SHBA lë pas Kinën/ Ja sa ka shkuar numri i viktimave nga koronavirusi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shohin një rritje shumë të shpejtë të numrit të infektuarve dhe viktimave të shënuara nga koronavirusi. Sipas Worldometer, numri...

Mjekët në frontin e “luftës”, ultrasit e PSG u qëndrojnë pranë çdo ditë

Ultrasit e kampionëve të Francës po ndihmojnë stafet mjekësore në rajonin e kryeqytetit të Francës. “Collectif Ultra Paris” po shpërndajnë pije dhe ushqime për mjekët...

Ushtria amerikane do të ndërtojë mbi 340 spitale të përkohshme

Zyrtarë amerikanë synojnë të ndërtojnë qindra spitale të përkohshëm në të gjithë vendin për të përballuar mijëra raste të reja të koronavirusit që diagnostikohen...

Neuer rezufon rinovimin,Chelsea hidhet në sulm

Në mes të pandemisë që ka shkaktuar koronavirus, zërat e merkatos vazhdojnë dhe shtohen dita ditës. Duke pritur të kuptojnë se kur do të...

Italia ende nuk po e merr veten, publikohet bilanci për 24 orët e fundit

U bënë ditë të tëra tashmë që Italia shënon më shumë se 800 viktima nga koronavirusi, brenda një dite të vetme. Edhe sot kjo gjë...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT