E martë, 14 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Koronavirusi nuk solli vetëm humbje parash, dikush fitoi 24 miliardë dollarë

Më të lexuarat

Koronavirusi përveçse ka marrë shumë jetë njerëzish në mbarë botën, ka mundësuar edhe goditjen fatale të ekonomisë.

Pa i hyrë me detaje efekteve negative të COVID-19, po qëndrojmë tek një fakt:

“Koronavirusi nuk solli vetëm humbje parash, por dikush fitoi 24 miliardë dollarë”.

Sipas indeksit të Bloomberg, pasanikët botërorë si pasojë e ngjarjeve të vitit 2019 dhe 2020 kanë humbur plot 553 miliardë dollarë.

Mirëpo në mesin e një krize shëndetësore, siç është kjo që po përjetojmë aktualisht, njeriu më i pasur i botës Jeff Bezos, jo vetëm që nuk ka humbur para, por ka fituar shuma marramendëse.

Shefi i gjigantit Amazon, ka përfituar këtë vit rreth 24 miliardë dollarë pasi shitjet online janë shumëfishuar në kushtet e karantinës, ashtu si shërbimet zbavitëse “on demand”, ku Amazon po specializohet vitet e fundit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Komisioni i Ligjeve/ PS: Pragu kombëtar të zgjidhet në formulimet e Kodit Zgjedhor

Ka rinisur mbledhja e Komisionit të Ligjeve për ndryshimet Kushtetuese në lidhje me pragun elektoral, koalicionet si edhe listat e hapura. Relatorja nga mazhoranca për...

Pandemia/ Regjistrohen dy viktima të tjera në Shqipëri

Dy pacientë të tjerë kanë humbur jetën në spitalin Infektiv, për shkak të koronavirusit, në 24 orët e fundit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, bëhet fjalë...

Bilanci/ Sërish numër i lartë të infektuarish gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 96 raste të reja me koronavirus në Shqipëri. Shpërndarja gjeografike e...

Vaj plazhi dhe kafe kontrabandë, bien në pranga dy persona

Dy persona janë arrestuar sot ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim, pasi kryenin veprimtari kriminale në fushën e kontrabandës me mallra për të...

Vidhnin sasi të mëdha ari dhe i kthenin në shufra, bien në pranga 7 shqiptarë

Policia italiane ka goditur një grup kriminal të cilët akuzohen për grabitje të banesave. Në pranga kanë rënë 15 persona: shtatë shqiptarë, dy egjiptianë, dhe...