E mërkurë, 8 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Koronavirusi na ka futur në “paraburgim”

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Nga: Denis Dyrnjaja

Të gjithëve na ka rastisur të kemi dëgjuar për kufizimin e lirisë në terma gjyqësorë, si masa sigurie që lidhen me rrezikshmërinë e personit që dyshohet se ka kryer një vepër penale. Kryesisht ato janë “Detyrim Paraqitjeje”, “Arrest me Burg” dhe “Arresti Shtëpiak”. Kjo e fundit na prek ne, nëse do ta konvertonim në masë sigurie këtë situatë ku ndodhemi prej javësh, të kushtëzuar nga një vendim i qeverisë, jo nga dëshira jonë, por me vullnetin tonë.

Ja disa nga pasojat e kësaj mase sigurie, të dhëna jo nga gjykata, por nga qeveria:

1) Rritja e mundësisë për humbjen e vendeve të punës = depresion, krizë e shtuar në familje – pasojë tendenca për rritjen e divorceve.

2) Rritja e dhunës brenda në familje, burri ndaj gruas, burri+gruaja ndaj fëmijëve.

3) Rritje e mundësisë për obezitet. Stres nga karantina+stres për pasigurinë e së ardhmes = ekspozim ndaj kequshqyerjes (konsum i ushqimeve të pashëndetshme) tejkalim mase. Jetesë sedentare. Rritet numri i njerëzve mbipeshë.

Lexo edhe :   Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, del bilanci i 24 orëve të fundit

4) Obeziteti rrit 5-10 fish rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare infarkte të miokardit, insulte cerebrale të trurit, diabetin.

5) Stresi ekspozim për rritje të konsumit të alkoolit+duhanpirjes, dëm masiv i shtuar direkt në shëndetin e popullatës.

6) Rëndesa psikologjike dhe ngarkesa e stresit për të ardhmen e pasigurt, thellimi i depresionit individual dhe kolektiv rrit mundësinë e vetëvrasjeve.

7) Fëmijët transformim psikologjik i rëndë me pasoja për një kohë të gjatë për ta. Tjetërsim i mënyrës se jetesës. Ndikim në formën e tyre fizike, zhvillimin dhe rritjen e tyre. Veçim nga bashkëmoshatarët = tjetërsim psikologjik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Detajet/ Ushtria nis asgjësimin e municioneve, ‘mbyllet’ ishulli i Sazanit

Mëngjesin e sotëm, në ishullin e Sazanit ka nisur asgjësimi i disa municioneve. Forcat e Armatosura kanë nisur operacionin për asgjësimin e municioneve të...

Drejtori i FBI-së: Kina, kërcënimi më i madh për SHBA-në

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, tha se aktet e spiunazhit dhe vjedhjes nga Qeveria e Kinës paraqesin "kërcënimin më të madh afatgjatë" për të...

Veprime të turpshme ndaj dy të miturave, pranga 56-vjeçarit

Uniformat blu në Durrës kanë arrestuar një 56-vjeçar me inicialet R.S, i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj 2 të miturave,...

Nis lëvizja për liberalizimin e vizave për Kosovën, Richard Grenell jep lajmin e shumëpritur

Richard Grenell, i dërguari i Presidentit të SHBA-së, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, ka thënë se i japin përkrahje të plotë Samitit të Parisit....

“Jam mërzitur, depresion”, Majk tregon problemet që i ka shkaktuar pandemia (VIDEO)

Në “Edicioni Veror 2020”, ka qenë i ftuar Majk. Ai ndodhet në Dhërmi për të pushuar në bregdetin shqiptar. Artisti tha se për shkak...