E mërkurë, 8 Prill, 2020
23 C
Tirana

“Koronavirusi mund të ketë ardhur në Shqipëri”, Berisha përhap alarmin

Lexo edhe ...

Elbasan/ Kërcënoi Drejtorin e Urgjencës, procedohet penalisht 36-vjeçari

Ditën e sotme rreth orës 10:00, në ambientet e Urgjencës të Spitalit në Elbasan një 36-vjeçar ka ofenduar dhe kanosur me fjalë Drejtorin e...

“Brenda 15 prillit paketa do jetë gati”, Rama paralajmëron masa të reja

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar masa të reja shtrënguese në lidhje me situatën e krijuar në vend nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, Rama...

BE 700 milion € për Ballkanin Perëndimor, Shqipëria përfiton më pak fonde

Sipas Komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi, Bashkimi Europian ka mobilizuar mbi 700 milion euro për Ballkanin Perëndimor në luftën kundër koronavirusit. Përmes një postimi në...

Mbi 2 mijë viktima nga koronavirusi në Gjermani, bilanci për 24 orët e fundit

Gjermania ka regjistruar 80 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Kështu numri i përgjithshëm i viktimave nga COVID-19 në Gjermani ka shkuar...

Koronavirusi po përhapet me ritme të shpejta në Itali. Por ish-kryeminstri Berisha njofton se Shqipëria është në një risk shumë të madh, dhe me shumë mundësi virusi mund të ketë prekur vendin tonë.

Teksa apelon ndaj qytetarëve që të ruajnë gjakftohtësinë, ai ka dënuar qëndrimin e Ramës ndaj këtij problemi madhor. Sipas Berishës, në Shqipëri nuk është marrë asnjë masë efektive për parandalimin, dhe përballjen me këtë epidemi e cila ka shkaktuar vdekshmëri të lartë.

Nga ana tjetër, Zv.ministrja e Shëndetësisë ka kërkuar që të mos përhapet panik, pasi ekziston karantina e cila plotëson standartet.

Statusi

Koronavirusi anteportam?
Apo ka hyre ne Shqiperi?

Miq, Italia, vendi fqinj me te cilin Shqiperia ka shkembimet me intensive njerezore etj, eshte ne emergjence nga Koronavirusi.

Ne Shqiperi ka shume mundesi qe Koronavirusi te kete ardhur dhe te jete duke u perhapur pa asnje pengese.

Perndryshe ai tani ndodhet anteportam dhe pashmangshem ceshtje ditesh apo dhe oresh do te vije ne Shqiperi.

Duke ju bere thirrje banoreve te ruajne gjakftohtesine dhe rikujtuar se paniku eshte aleat i virusit, denoj me ashpersine me te madhe qendrimin kriminal te Edvin Mashtrimit ndaj ketij problemi vertet madhor.

Perveç mashtrimeve te shpeshta dhe kriminale qe zedheneses se tij, ndrikull Hajnise ne Shqiperi nuk eshte marre asnje mase reale efektive per parandalinim dhe perballjen me kete epidemi brutale me vdekshmeri te larte. Nuk jane bere dhe nuk behen kontrollet ne aeroporte per persona qe vijne nga zonat e infektuara, nuk ekziston qendra e karantines dhe trajtimit te personave te dyshimit apo me shenja te qarta te smundjes, mungojne maskat antivirale, respiratoret ne sasine e duhur.

Te gjithe kete situate katastrofale Edivin Hajduti dhe ndrikull Hajnia jane perpjekur ta mbulojne me mashtrime te perditshme per qendren sekrete te Kararantines per te cilen i ka lakmuar edhe Korea Veriut.

Duke denuar me ashpersine me te madhe qendrimin e papergjegjshem dhe kriminal te Edvin Hajdutit dhe Ndrikull Hajnise, ju bej thirrje qytetareve te ruajne gjakftohtesine.

Ketu me poshte keni dy shkrime per gjendjen alarmante te krijuar ne Itali nga perhapja e Koronavirusit! sb

Italia në alarm nga koronavirusi: 10 qytete mbyllin shkollat, baret, thirrje banorëve të mos dalin jashtë

Autoritetet në veri të Italisë të premten urdhëruan mbylljen e shkollave, lokaleve dhe ambienteve të tjera publike në dhjetë qytete pas një vargu rastesh të reja me koronavirus.
Pesë mjekë dhe 10 persona të tjerë u testuan pozitivë me koronavirus në Lombardi, pasi kishin frekuentuar të njejtin lokal dhe grup miqsh, ndërsa dy raste të tjera u shfaqën në Veneto, thanë autoritetet në një konferencë shkencore
Mbi 50 mijë personave iu kërkua të qëndrojnë në shtëpi në zonat në fjalë, ndërkohë që aktivitetet publike si festimet e karnavaleve, meshat në kishë dhe ngjarjet sportive ndaloheshin për Giuseppse Conte tha se “gjithçka ishte nën kontroll” dhe theksoi se qeveria po merrte masa të jashtëzakonshme për parandalimin” e virusit.

Rrugët në këto qytete u shkretuan, shumë pak njerëz shiheshin jashtë dhe hapësirat publike u mbyllën.
Në Casalpusterlengo, një mesazh i madh elektronik jashtë qytetit shkruan:” Koronavirus: popullsia është e lutur të qëndrojë Brenda shtëpive për parandalim”.
Qyteti I parë që u mbyll ishte Codogno, me një popullsi prej 15 mijë banorësh, ku tre persona u testaun për koronavirus, përfshirë një burrë 38 vjeç dhe gruan e tij shtatzanë që ishte tetë muajshe.
Tre të tjerë janë testuar pozitivë dhe janë në pritje të rezultateve përfundimtare.
Kryetari i bashkisë së Codogno, Francesco Passerini se këto lajme për raste të reja kanë përhapur alarmin në qytetin jugor, Milano.
38-vjeçari që punonte në Unilever në Lodi, është në gjendje të rëndë. Ai kishte ngrënë darkë me një njeri që kishte qenë në Kinë në janar dhe më vonë kishte shfaqur simptoma të ngjashme me gripin, por që atëherë kishte rezultuar jo mbartës me virus, shkruajnë mediat italiane.
Një shok i tij futbollist, djali I një pronari lokali në Codogno, ka rezultuar pozitiv me tre të tjerë. Të tre jetojnë në qytetin e vogël Castiglione d’Adda.
Kryebashkiaku tha se banorët ishin jashtëzakonisht të shqetësuar nga përhapja e sëmundjes vdekjeprurëse.

Koronavirus tmerron Italinë: ndalohen më shumë se 40 ndeshje nga virusi vdekjeprurës

Rastet me koronavirus në Lodigiano kanë efekt edhe mbi ngjarjet sportive të zonës. Komiteti rajonal i Ligës Diletante ka vendosur të shtyjë 40 ndeshje të kampionateve të ndryshme, “për shkak të situatës kritike të vendosur nga koronavirus, që ka prekur zonën e Lodigiano e shoqëritë që vijnë nga i njëjti territor”. I njëjti fat edhe për disa ndeshje në voley në Serie B.

PIACENZA NDALON FUTBOLLIN E BASKETBOLLIN
Stop për basketbollin e futbollin në Piacenza. Prefektura, me një urdhëresë që ka dalë në mbrëmjen e djeshme në lidhje me emergjencën e koronavirus ka vendosur ndalimin e të gjithë aktivitetetve sportive të parashikuara në fundjavë. Në vecanti janë pezulluar ndeshjet e Lega Pro mes Piacenza e Sambenedettese, ato të serie D mes Fiorenzuola e Lentigione e ajo e basket mes Bakery Piacenza e Jesi, e vlefshme për kampionatin e Serie B (grupi C). Janë pezulluar edhe eventet e tjera sportive diletante e jo kompetitive.
FUTBOLL: NDALIM PËR 42 NDESHJE
Janë në total 42 ndeshje, për momentin, të pezulluara në futbollin diletant në Lombardi për shkak të emergjencës nga koronavirus, nga 502 në program për tu zhvilluar në fundjavë. Shoqëritë kanë kohë deri nesër në 12 për të kërkuar shtyrje të tjera: situata, theksohet në Ligën Diletante, është në zhvillim, e skuadra të tjera me të teseruar që vijnë nga zonat e izolimit, drejtues, teknikë apo futbollistë, mund ta kenë të vështirë të arrijnë në vendin e ndeshjeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Elbasan/ Kërcënoi Drejtorin e Urgjencës, procedohet penalisht 36-vjeçari

Ditën e sotme rreth orës 10:00, në ambientet e Urgjencës të Spitalit në Elbasan një 36-vjeçar ka ofenduar dhe kanosur me fjalë Drejtorin e...

“Brenda 15 prillit paketa do jetë gati”, Rama paralajmëron masa të reja

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar masa të reja shtrënguese në lidhje me situatën e krijuar në vend nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, Rama...

BE 700 milion € për Ballkanin Perëndimor, Shqipëria përfiton më pak fonde

Sipas Komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi, Bashkimi Europian ka mobilizuar mbi 700 milion euro për Ballkanin Perëndimor në luftën kundër koronavirusit. Përmes një postimi në...

Mbi 2 mijë viktima nga koronavirusi në Gjermani, bilanci për 24 orët e fundit

Gjermania ka regjistruar 80 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Kështu numri i përgjithshëm i viktimave nga COVID-19 në Gjermani ka shkuar...

Donnaruma gjithnjë e më larg Milanit, “Djalli”mendon si zëvendësues…

Milan do të ketë problem për të mbajtur në skuadër Gianluigi Donnarumma. Gardiani i kuqezinjve është një emër që qarkullon në çdo merkato, por...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT