E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Koronavirusi/ Minxhozi: Kurba do shihet 10 ditë pas ‘ciklit të hapjes’

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Analisti i njohur, Skënder Minxhozi është shprehur se pandemia e koronavirusit është e tillë që kërkon marrjen e masave drastike.

I ftuar në emisionin “Real Story” në News24, Minxhozi tha se kurba me shifrat e të prekurve nga koronavirus do të shihen qartë, pas 10 ditësh nga faza që ndryshe quhet ‘cikli i hapjes’.

Sipas tij, vetëm pas gati 2 javësh mund të shihet nëse e kemi kaluar apo jo këtë provim të hapjes nga pikëpamja shëndetësore.

“Që në fillim të pandemisë kam menduar që teoritë e konspiracionit janë të pavenda në këtë rast. Pasi nuk mund të çmenden të gjithë shtetet njëherësh. Potenciali i kësaj pandemie, është i tillë që kërkon masa drastike. Situata në Tiranë është e relaksuar. Mungon rituali i kafeneve dhe do të fillojë me pjesët e hapura të lokaleve dhe nëse shifrat do të jenë normale, do vijohet më tej. Kur ti e ke futur popullatën në shtëpi, kontrollon përhapjen e virusit dhe duke kontrolluar vatrat që lindin. Pjesë të madhe të territorit të kthehen në vatra. Pamjet që kemi parë, vërtetë janë të gëzueshme, por nga ana tjetër, ajo kurbë rënëse dhe këto shifra të mira që po shohim nga dita në ditë, mbas 10 ditësh do të duhet të konfrontohen me atë që quhet ‘cikli i hapjes’. Do të jetë ai momenti që ne do të dimë nëse e kemi kaluar këtë provim të hapjes apo jo nga pikëpamja shëndetësore”, tha ai.

Lexo edhe :   Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kina e zgjeron sfidën ndaj Perëndimit, po synon që të ‘pushtojë’ hënën

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Sfida midis fuqive të mëdha, nuk është e kufizuar vetëm në planetin tonë. Në rast se në të shkuarën hapësira ishte...

Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Një 57-vjeçar ka tentuar të vrasë veten në banesën e tij, pasi dyshonte ishte prekur me koronavirus. Ky rast ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, në...

Singapori miraton “pulat e laboratorit”

Singapori ka dhënë miratimin ligjor për “mishin e pastër” që nuk vjen nga kafshët e therura. Vendimi është në të njëjtën vijë mendimi me...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...