E mërkurë, 1 Prill, 2020
6 C
Tirana

Koronavirusi/Meta: Në një të ardhme të afërt do të kemi mijëra tamponë

Lexo edhe ...

“Koronavirusi ka një mesazh për ju”/ Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë një video në Facebook, ku tregohen disa mesazhe “që koronavirusi ka për qytetarët”. “Virusi ka këtë videomesazh për ju. Ndiqeni...

Haradinaj: Asnjë kryeministër në botë nuk bën atë që bëri Kurti me LDK-në

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj përgjatë një interviste në “T7”, deklaroi se mënyra se si është sjellë Albin Kurti me partnerin e tij të...

Njihej nga të gjithë si “i pathyeshmi”/Koronavirusi i merr jetën 30-vjeçarit

Një trajner bejsbolli 30-vjeçar nga SHBA, i njohur ndryshme me nofkën “i pathyeshmi” ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Ben Luderer ishte një trajner bejsbolli i...

Italia vijon të jetë e “gjunjëzuar” para koronavirusit, del bilanci i viktimave

Italia vijon që të jetë e “gjunjëzuar” para koronavirusit! Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 727 persona, duke e çuar numrin...

Presidenti Ilir Meta ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në vend, pas situatës së vështirë që ka krijuar përhapja e koronavirusit.

Në një intervistë për emisionin Real Story, në News24, Meta veçoi gjëra të cilat ai i konsideroi më të rëndësishme në gjendjen ku ndodhemi.

Së pari sipas Metës, duhet siguruar mbrojtja e mjekëve dhe e personelit, të cilët ndodhen në vijën e parë. Ndërsa së dyti, kreu i shtetit theksoi se duhet siguruar që të testohen të gjithë ata persona, që japin simptoma apo që kanë qenë në kontakte me personat që kanë rezultuar pozitivë.

Në lidhje me këtë të fundit, Meta deklaroi se janë marrë masat që në të ardhmen e afërt, Shqipëria të ketë mijëra tamponë.

“Më e rëndësishmja dhe sfida që kemi tani është të mbrojmë mjekët dhe personelin shëndetësor, që janë në vijën e parë të kësaj beteje.

Ne jemi në një situatë shumë më të favorshme në aspektin e menaxhimit. Sot morëm sigurimet se masat për mbrojtjen e personelit të vijës së parë janë marrë dhe po mbërrijnë të gjitha.

Shqipëria do ti ketë të gjithë mundësitë e tamponimit. Por dy gjërat më të rëndësishme tani janë:

-Mbrojtja e mjekëve dhe personelit që është në vijën e parë

-Testimi i të gjithë personave që japin simptoma apo që kanë qenë në kontakte me personat që kanë  rezultuar pozitivë.

Tamponët ekzistojnë dhe janë marrë masat për të pasur dhjetëra, mijëra tamponë në një të ardhme të afërt”, tha Meta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Koronavirusi ka një mesazh për ju”/ Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë një video në Facebook, ku tregohen disa mesazhe “që koronavirusi ka për qytetarët”. “Virusi ka këtë videomesazh për ju. Ndiqeni...

Haradinaj: Asnjë kryeministër në botë nuk bën atë që bëri Kurti me LDK-në

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj përgjatë një interviste në “T7”, deklaroi se mënyra se si është sjellë Albin Kurti me partnerin e tij të...

Njihej nga të gjithë si “i pathyeshmi”/Koronavirusi i merr jetën 30-vjeçarit

Një trajner bejsbolli 30-vjeçar nga SHBA, i njohur ndryshme me nofkën “i pathyeshmi” ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Ben Luderer ishte një trajner bejsbolli i...

Italia vijon të jetë e “gjunjëzuar” para koronavirusit, del bilanci i viktimave

Italia vijon që të jetë e “gjunjëzuar” para koronavirusit! Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 727 persona, duke e çuar numrin...

Spanja shënon rritje të numrit të viktimave/ Bilanci për 24 orët e fundit

Spanja ka shënuar një tjetër rekord sa i përket numrit më të lartë të vdekjeve të shënuara në vend, brenda 24 orëve. Sipas mediave vendase,...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT