E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
2 C
Tirana

Koronavirusi mbërrin …në media

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Nga: Lutfi Dervishi

Kur sheh një gazetar që raporton me maska, ti mendon se maska duhet për t’u mbrojtur nga virusi i panjohur dhe të gjithë duhet të nxitojmë për të blerë maska.
Kur sheh se gazetarët raportojnë nga i ashtuquajturi treg i kinezëve te medreseja në Tiranë, ti mendon se duhet t’i qëndrosh larg këtij komuniteti.
Kur ndeshesh me pyetjen: a duhet të hapen pakot e porositura në Kinë, ti mendon se virusi transportohet edhe përmes librave.
Kur lexon se në Itali është shënuar viktima e 7 brenda ditës, ti mendon se e keqja po merr përmasa biblike.
Kur lexon për karantinën, ti mendon se është bërë gati vendi për të izoluar të sëmurët.
Kur sheh në instagram se në farmacitë e Tiranës shiten ilaçe që vrasin koronavirusin për 20 minuta, ti mendon se Shqipëria ka zbuluar e para vaksinën kundër koronavirusit.

Gjithçka më sipër është e gabuar.
Maska janë më shumë që t’i përdorin ata që janë në gjendje gripi.
Tregu kinez në Tiranë nuk ka asnjë lidhje me provincën që është vatra infeksionit prej më shumë 100 ditësh.
Virusi i ri është infektues, por ky infeksion nuk përcillet përmes pakove.
Eshtë e vërtetë se ka viktima, në total afro 2700, por vdekshmëria është më e ulët se 2%. Më shumë njerëz vdesin çdo ditë nga pickimi mushkonjës, se nga koronavirusi. Nëse në Itali, kur raportohet për viktimat jepet edhe mosha, këtu të intereson më shumë numri në rritje i viktimave!
Karantina nuk është për njerëzit e sëmurë, por të shëndoshë.
Ndërsa sa i përket shpikjeve me hudhra, speca djegës apo ilaçe që vrasin koronavirusin për 20 minuta, këtu jemi as më shumë as më pak, por 50 vjet pas kur mendohej (dhe veprohej) se po të pish vajguri zhduk tumorin.
Më shumë sesa një problem shëndetësor, koronavirusi po trajtohet si kronikë e zezë. Sensacionalizmi, steriotipet, fakenews, teoritë konspirative janë të pranishme dhe kontribuojnë për rritjen e panikut.
Për virusin e ri ka më shumë pyetje se përgjigje. Por fakti që ende nuk ka dalë antivirusi, nuk do të thotë që ky boshllëk të mbushet me alarmizëm, fakenews dhe …gallatë.
Koronapaniku shkakton më shumë dëm se koronavirusi!

Lexo edhe :   Kryemadhi shkel masat anti-COVID, Braçe publikon videon
Lexo edhe :   OBSH ngre alarmin për një tjetër virus

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Inter fiton mes drithërimash në Gjermani, avancon Liverpul

Përfundojnë ndeshjet e raundit të 5 të UEFA Champions League. Vëmendja më e madhe ishte në Gjermani në përballjen Borusia Mynshenglabah-Interit. Zikaltërit e Kontes, arritën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

“Je i shpifur”/ Gjekmarkaj kapet me Frrok Çupin: Flet si njeri i Neandertalit

Analistët Agron Gjekmarkaj dhe Frrok Çupi, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme, në studion e “Open”. Ndërsa po diskutohej rreth integrimit dhe kushteve...

Mësimi online, Kushi: Klasa 1-5 dhe maturat do të vazhdojnë në shkolla

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka shpjeguar se si do të vazhdojë mësimi në shkollat shqiptare në situatën e pandemisë. Në një lidhje në emisionin...

Sonda kineze zbret në Hënë për të mbledhur mostra

Kina thotë se misioni i saj pa pilot në hënë që synon mbledhjen e mostrave të shkëmbinjve dhe pluhurit për t'u rikthyer më pas...