E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Koronavirusi/ Kujdes nga rreziku i përdorimit të dorezave

Më të lexuarat

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Hungaria s’e përfill rekomandimin e BE-së për kufijtë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha se nuk do të zbatojë rekomandimin e Bashkimit Evropian për të hequr kufizimet e udhëtimit për më shumë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Të shtëna me armë në Durrës, dalin detajet e para

Qyteti bredetar i Durrësit është tronditur nga të shtënat me armë zjarri. Burimet paraprake, ende jo zyrtare, bëjnë me dije se të shtënat me armë...

Dyshohet se nënë e bijë janë vetëflijuar, zbardhet identiteti i viktimave

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku nënë e bijë janë gjetur të vdekura brenda banesës së tyre. Burime për...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

Nga: Simon Clarke “The Conversation”

Pandemia e Covid-19, ka ngjallur një interes të madh mbi mënyrën se si njerëzit mund të shmangin infektimin prej tij. Dhe një nga metodat që inkurajojnë më së shumti zyrtarët e shëndetit publik, është larja e shpeshtë e duarve.

Nga tani e tutje, që të gjithë duhet të jenë të aftë në larjen e duarve, ashtu si një kirurg që përgatitet të shkojë të shohë një shfaqje në teatër. Njerëzit i prekin gjatë gjithë kohës fytyrat e tyre, dhe shumë shpesh pa e kuptuar këtë gjë.

Për këtë arsye, një person i infektuar mund ta marrë koronavirusin e ri përmes duarve në gojë ose hundë, dhe t’ia transmetojë atë të tjerëve, qoftë direkt (megjithëse shtrëngimet e duarve aktualisht këshillohen të shmangen tërësisht), ose duke ndotur një sipërfaqe të cilën më pas e prekin edhe të tjerët, si doreza e derës, tastiera e kompjuterit etj.

Por pastrimi i përsëritur i duarve me sapun dhe ujë, apo dezinfektimi i duarve me solucione me bazë alkoolin, mund të shkaktojë dëmtime të lëkurës dhe madje edhe dhimbje. Prandaj, duket si një zgjidhje më e thjeshtë veshja e dorezave një përdorimshme, të cilat shpesh prodhohen prej materiali lateks.

Por a është kjo mënyrë po aq e sigurt, sa edhe larja e shpeshtë e duarve? Për të pasur një ide më të mirë se si t’i përdorni siç duhet dorezat, dhe cilat janë në fakt kufizimet e tyre, është e dobishme të shikoni një mjedis ku ato përdoren zakonisht, dhe konkretisht në spitale.

Është më rëndësi të mos harroni se shumica e dorezave që vijnë në pako të mëdha nuk janë sterile, dhe kjo sjell një rrezik të madh të kontaminimit dhe përhapjes së sëmundjes së Covid-19. Kjo për shkak se ato shpesh përdoren edhe aty kur nuk është e nevojshme, vishen më herët sesa duhet, hiqen shumë më vonë, ose nuk ndërrohen në kohën e duhur.

Dorezat lateks, duhet të vishen vetëm të mbrojtur punonjësit e kujdesit shëndetësor nga gjaku, lëngjet trupore ose ilaçe të caktuara. Larja e duarve, nuk ka gjasa që të jetë e dobishme, në rast se një punonjës i kujdesit shëndetësor është i ekspozuar ndaj një ilaçi toksik të kimioterapisë, apo ndonjë virusi të dalë nga gjaku.

Lexo edhe :   Zero tolerancë për mosrespektimin e masave/ Pezullim aktiviteti dhe gjoba
Lexo edhe :   Eugena Tomini: Koronavirusi tani ka agresivitet më të lartë

Kur pacienti ka nevojë për mbrojtje, siç për shembull gjatë operimit, dorezat duhet që të jenë domosdoshmërish sterile. Sido që të jetë, ato duhet të hiqen kur ndoten, dhe të njëjtat palë doreza nuk duhet të përdoren kurrë për të prekur më shumë se sa një pacient.

Ndërkohë, kur shihni dikë që ka veshur doreza për të përgatitur ushqimin, ia vlen të kujtoni se ai mund t’i kenë pasur në dorë ato me orë të tëra, dhe mund të kenë trajtuar me to materiale të ndotura. Për shembull, personi që sapo ka gatuar hamburgerin tuaj, është marrë më herët me mishin e papërpunuar.

Ngjashëm, nëse dikush ka prekur një sipërfaqe të ndotur me doreza në duar, ata kanë të njëjtën mundësi që të transmetojnë ndotjen edhe si dikush tjetër që nuk mban doreza. Mos ndërrimi i dorezave kur është e nevojshme, nuk është më ndryshe nga dështimi për të larë duart.

Në fakt, mbajta e dorezave mund ta bëjë dikë më pak të vetëdijshëm se ka ndotur dorën, sesa kur dikush nuk mban doreza dhe mund të kujtohet më lehtë, se duhet që t’i lajë patjetër duart. Nëse merreni me diçka të kontaminuar me koronavirus, dhe më pas prekni fytyrën, dorezat nuk do të parandalojnë infektimin tuaj.

Veshja e dorezave, është një mënyrë e përshtatshme për të minimizuar ndotjen, dhe për t’i mbajtur duart tona të pastra. Por ato janë realisht të dobishme, kur larja e duarve nuk është e mundur, apo e pamjaftueshme për të parandaluar një ndotje të fortë kimike ose biologjike.

Dhe nëse ato janë të veshura, duhet të ndryshohen aq shpesh sa edhe duhen larë si rregull duart.

Vlen gjithashtu të kujtohet, se ndërsa sapuni apo dezinfektuesi i dorës mund të shkaktojë dhimbje të pakëndshme, dorezat lateks mund të shkaktojnë reaksione alergjike dhe acarim të lëkurës.

Shënim: Simon Clarke është profesor i asociuar i mikrobiologjisë qelizore në Universitetin e Ridingut në Britaninë e Madhe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Duam pagë tjetër”, punonjësit e Transportit Publik në Tiranë sërish në protestë

Duket se është ende i largët vendimi për qarkullimin me urbanë. Edhe pas thirrjeve të kreut të Bashkisë në Tiranës, Erion Veliaj, asnjë vendim...

Aktakuza ndaj Thaçit dhe ish-luftëtarëve të UÇK-së, ja çfarë thotë Rama (VIDEO)

Gjatë fjalës së tij në konferencën e përbashkët me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, Rama komentoi aktakuzën ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe...

Hoti sot në Tiranë/ Rama paralajmëron zhvillime të reja, çfarë pritet të ndodhë në shtator e nëntor

Vizitën e tij të parë zyrtare si kryeministër i Kosovës, Avdullah Hoti ka zgjedhur ta bëjë në Tiranë. Vizita e tij pason pas asaj...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

Dorëhiqet kryeministri francez

Kryeministri francez, Edouard Philippe, ka dhënë dorëheqjen përpara se të ndodhë një riorganizim i qeverisë nga presidenti, Emmanuel Macron. Pallati Elysee tha përmes një...