E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Koronavirusi/ Gjermania ndihmon Mbretërinë e Bashkuar

Koronavirusi është shndërruar në një kërcënim serioz për shumë shtete të botës, ndërkohë shkencëtarët vijojnë përpjekjet për gjetjen e një vaksine.

Situata paraqitet kritike edhe në Mbretërinë e Bashkuar, si pasojë e COVID-19.

Ndërkohë Gjermania ka shprehur solidaritetin e saj, duke i dhuruar 60 respiratorë.

Një zëdhënës i ministrisë gjermane konfirmoi një raport në “Der Spiegel”, sipas të cilit Forcat Federale të Mbrojtjes do të dërgojnë 60 respiratorë në Britani sa më shpejt që të jetë e mundur.

Ministria gjermane tha se nuk do ta faturojë Britaninë e Madhe për respiratorët.

Kujtojmë se Mbretëria e Bashkuar ka marrë 480 respiratorë nga jashtë që nga fillimi i muajit mars.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Pandemia/ Manastirliu tregon qarkun e parë në vend pa asnjë rast aktiv me Co*id

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...