E martë, 29 Shtator, 2020
18 C
Tirana

Koronavirusi/Ekspertët paralajmërojnë: Fëmijët nuk janë të “paprekshëm”

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

Mjekët paralajmërojnë se fëmijët e vegjël nuk janë edhe aq “të paprekshëm” nga koronavirusi.

Ekspertët sqarojnë se edhe pse të moshuarit janë mosha më e rrezikuar, infeksioni ngjitës mund të përhapet edhe midis fëmijëve dhe të rinjve.

Sipas tyre, virusi mund të shkaktojë simptoma të pazakonta tek fëmijët, si: dhimbjet në stomak, kollë e thatë ose ethe.

Referuar situatës në Kinë, e cila është cilësuar dhe si vendi i origjinës i virusit korona, raportet zbulojnë se një nga dhjetë pacientë ishin nën moshën 30 vjeçare.

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit kanë thënë që të rinjtë nuk janë të pa rrezikuar, madje shtojnë se mund të përfundojnë në spitale për javë të tëra.

Kujtojmë se pak kohë më parë në Britani ndërroi jetë një 18-vjeçar për shkak të koronavirusit, duke e bërë viktimën me moshë më të re në këtë vend.

Edhe në SHBA është zbuluar rasti i një 12-vjecari, i cili po luftonte për jetën dhe po mbahej në jetë me ndihmën e ventilatorëve, pasi rezultoi pozitiv me COVID-19.

Lexo edhe :   "Kisha një si djegie, sikur më kishin hedhur benzinë", gazetari Skëndaj tregon se çfarë përjetoi pas infektimit

Ekspertët këshillojnë që të rinjtë të mbajnë një dinstancim social nga njëri-tjetri dhe të izolohen nëpër shtëpitë e tyre.

Ata paralajmërojnë se të rinjtë mund të jenë mbartës të sëmundjes edhe pa shfaqur shenja.

Në një konferencë për shtyp, më datë 20 mars, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha:

“Sot kam një mesazh për të rinjtë: Ju nuk jeni të pathyeshëm, ky virus mund t’iu fusë për javë të tëra në spital, ose më keq akoma t’iu vrasë. Edhe nëse nuk sëmureni vendet që ju frekuentoni mund të jetë ndryshimi midis jetës dhe vdekjes për dikë tjetër”, deklaroi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Është njeri i fëlliqur”, Baton Haxhiu tregon si nisi përplasja me Berishën

Gazetari kosovar, Baton Haxhiu, ka deklaruar se ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha është i pamëshirshëm dhe i fëlliqur në diskursin publik. Haxhiu e bëri këtë...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

“Një show si familja Kardashian”, Harry dhe Meghan nënshkruajnë kontratën e majme me Netflix

Princ Harry dhe Meghan Markle priten të nënshkruajnë një kontratë prej 150 milionë dollarësh, për të dokumentuar aktivitet e tyre filantropike dhe të bamirësisë. Duka...

Tre variantet e hapjes së listave

Nga Astrit Patozi Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t’u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë...

Debati i parë Trump – Biden

Presidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden, do të debatojnë mbrëmjen e së martës pesë javë përpara zgjedhjeve të...