E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri/ Komiteti Teknik, me plan të ri masash?

Situata me numrin e të infektuarve dhe të viktimave sa vjen e përmirësohet. Prej javësh rastet e reja janë ulur ndjeshëm, bashkë me numrin e të shtruarve në spital. Sikundër njoftoi dje kryeministrri Rama dhe ministrja Manastirliu, pritet që të mblidhet sot Komiteti Teknik i Ekspertëve, për të folur mbi vendimin që është marrë në lidhje me masat anti-covid.

Vetë kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, thanë një ditë më parë se sot Komiteti Teknik do të lajmërojë një lehtësim masash. Sipas kreut të Qeverisë, Komiteti Teknik do të prezantojë një plan të ri, duke qenë se jemi futur në sezonin turistik dhe lehtësimi i masave do të sjellë një shtim turistësh.

Deri më tani ajo që kufizon qytetarët është ora policore, nga ora 22:00-06:00, e cila përfshin mbylljen e bareve, restoranteve dhe çdo biznesi në orën 22:00, si dhe mbajtja e maskave në ambiente publike. Nuk dihet cila nga këto masa do të lëhtësohet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...