E enjte, 4 Qershor, 2020
19 C
Tirana

Koronavirusi dhe shoqëria apolitike e shqiptarëve

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

Shtimi i rasteve në Maqedoninë e Veriut/ Policia: Do të hyjmë nëpër shtëpi

Maqedonia e Veriut ka ngritur alarmin pasi numri i rasteve të infektimeve është rritur sërish. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Nga: Klementin Mile

Ende pa ardhur në vendin tonë, koronavirusi është bërë kryetema e bisedave të shqiptarëve dhe një investim thuajse ekskluziv i energjisë sonë mendore dhe emocionale.

Koronavirusi i ka nxjerrë njerëzit nga apatia, u ka injektuar emocion aty ku kishte deri tani vetëm pritshmëri, i ka bërë të ngrenë pretendime për qeverisjen, duke kërkuar angazhim maksimal dhe kujdes të veçantë të qeverisë për të marrë masa parandaluese dhe për t’u përgatitur për menaxhimin e situatës.

Janë të njëjtët qytetarë të këtij vendi që, ndërsa qeveria zhvillon një operacion si OFL, i cili shkel në mënyrë flagrante të drejtat e njeriut dhe, për më tepër, është instrument spektakli në shërbim të propagandës dhe nuk mund të zëvendësojë mekanizmat normalë dhe kushtetues të qeverisjes, tregohen tërësisht apatikë dhe heshtin.

Janë gjithashtu të njëjtët qytetarë të këtij vendi që, ndërsa Presidenti i tyre i thërret në shesh për t’u prirë kundër asaj që ai e emërton grusht shteti, prapë tregohen apatikë dhe heshtin, në vend që ose të kërkojnë me forcë largimin e qeverisë, ose të kërkojnë me forcë largimin e Presidentit.

Efekti energjizues i koronavirusit në shoqërinë shqiptare është edhe më mbresëlënës po të marrim parasysh që ky virus nuk ka ardhur ende në vendin tonë dhe, ndoshta, mund të mos vijë kurrë; ndërkohë që operacioni OFL i qeverisë i përket së tashmes dhe thirrja e Presidentit e ka tashmë një datë të përcaktuar saktë për të ndodhur.

Shqiptarët, pra, janë krejtësisht pa pretendime kur bëhet fjalë për operacionet qeveritare, për përfaqësimin e tyre nga Presidenti dhe Parlamenti, për çështjet e drejtësisë dhe për çështjet kushtetuese; por ata dalin menjëherë nga apatia kur cenohet ekzistenca fizike e tyre.

Lexo edhe :   Ulen ndjeshëm rastet e të infektuarve në vend/ Ja si paraqitet situata 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Itali/ Prej dy ditësh shënohet rritje e numrit të viktimave nga koronavirusi

Kështu, shqiptarët kanë reaguar atëherë kur pritej të vinin në vend armë kimike që mund t’u sillnin vdekje, atëherë kur pati tërmete të forta në vend, dhe tani kur vdekja nga koronavirusi na vështron nga përtej detit.

Ky reagim i shqiptarëve përballë kërcënimeve vdekjeprurëse është normal dhe, natyrisht, nuk mund t’i fajësosh për këtë; edhe popuj të tjerë reagojnë në raste të tilla.

Por, ndryshe nga popuj të tjerë, shqiptarët e sotëm reagojnë vetëm në ato raste, vetëm përballë kërcënimit nga vdekja.

Ky lloj reagimi e ka transformuar shoqërinë në apolitike; të mos mashtrohemi nga ekzistenca e shumë partive, nga zgjedhjet që mbahen rregullisht etj; një shoqëri që reagon vetëm përballë vdekjes, por hesht kur i dëmtohen vlerat dhe interesat jetësorë, është pa cilësi politike.

Politika moderne është bio-politikë, thotë filozofi francez Foucault; si e tillë, ajo qeveris mbi çështjet e jetës, mbi të gjithë gamën e gjërave që mund ta bëjnë jetën e qytetarit më të mirë ose më të keqe.

Të marrësh pjesë në politikën moderne, në bio-politikën, do të thotë të vlerësosh jetën e mirë, të interesohesh për ta pasur dhe të ngresh zërin kur ta cenojnë.

Por shqiptarët e sotëm, nga këndvështrimi modern, janë apolitikë – politika për ta nuk është referencë për jetesën, por vetëm për mbijetesën. /Gazeta Liberale

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama sqaron pse nuk pranoi qeveri teknike

Kryeministri Edi Rama ka komentuar kërkesën e PD-së për krijimin e një qeverie teknike për menaxhimin e zgjedhjeve. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama e...

Do e miratojë Reformën Zgjedhore pa pëlqimin e opozitës? Përgjigjet Rama

Kreu i qeverisë, Edi Rama është shprehur se nuk do të presin pafund që opozita të japë pëlqimin për miratimin e Reformës Zgjedhore. I ftuar...

“Zgjedhorja”/ Rama: Nënkryetari i KQZ-së do të zgjidhet nga PD

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar mënyrën se si do të funksionojë implementimi i sistemit biometrik të identifikimit. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se...

Refoma Zgjedhore/ Rama flet për identifikimin biometrik

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me ngërçin e krijuar lidhur me Reformën Zgjedhore. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se mazhoranca ka...

“Topi në fushën e Bashës”, Gjiknuri komenton deklaratën e ambasadores Yuri Kim

Bashkëkryetari i Komisionit për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka kometuar deklaratën e ambasadores Yuri Kim, duke u shprehur se nuk e kupton pse Basha...
WhatsApp KONTAKTO TT