E hënë, 30 Mars, 2020
9 C
Tirana

Koronavirusi/ Autobusët me të infektuar sulmohen me molotov (FOTO)

Lexo edhe ...

“Nuk shoh asnjë virus duke fluturuar”/Presidenti bjellorus tallet me masat kundër koronavirusit

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko është tallur me masat kufizuese të ndërmarra nga disa vende, si pasojë e përhapjes së koronavirusit. Lukashenko qeshi kur i...

FOTO/Viktima më e re në Evropë, 14 vjeçari humb jetën nga koronavirusi

Një 14-vjeçar nga Portugalia ka humbur jetën ditën e sotme nga koronavirusi. Adoleshenti nga provinca Ovar besohet të jetë personi me moshën më të re...

“Shqipëria një mësim solidariteti”/Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Evropës

Ministri i Jashtëm i Italisë, Lugi Di Maio ka falënderuar edhe një herë Shqipërinë për solidaritetin e treguar. Përmes një postimi në Twitter, Di Maio...

Ish-ministri francez humb jetën nga koronavirusi

Ish-ministri francez, Patrick Devedjiani ka humbur jetën ditën e sotme, pasi ishte prekur nga koronavirusi. Ish-ministri 75-vjeçar ishte diagnostikuar me COVID-19 disa ditë më parë,...

Numri i viktimave nga koronavirusi ka shkuar në 2.247, ndërsa ai i të infektuarve në 76.726. Situata me koronavirusin vdekjeprurës ka nxitur edhe ndjenjat raciste. Dhjetra demonstrues në një qytet të Ukrainës, kanë sulmuar me molotov gjashtë autobusë që transportonin të zhvendosur nga Kina.

Sipas një lajmi të rremë të përhapur nga vetë Ministria e Shëndetësisë, ishin të prekur nga koronavirusi. Ata u dërguan në një spital në Novi Sanzhary, ku do të kryejnë analizat dhe më pas do të karantinohen për 14 ditë.

Sikundër ishte paralajmëruar edhe më herët, nga sot Rusia ka mbyllur kufijtë me Kinën. Sipas Kremlinit, kufizimi do të jetë i përkohshëm dhe nuk do të prekë udhëtarët tranzit. Me këtë vendim, qeveria ruse përpiqet të kufizojë përhapjen e epidemisë në vend, sa më shumë që të jetë e mundur.

Por mbyllja e kufijve mund të shkaktojnë dëme të pariparushme në sektorin e turizmit, pasi Rusia është një nga destinacionet e turistëve kinezë për të mos përmendur sektorin ekonomik, ku shumë biznese kanë lidhje të forta me Pekinin.

Organizata Botërore e Shëndetit mbetet shpresëplotë se është e mundur që të izolohet shpërthimi i koronavirusit. Drejtori i përgjithshëm i OBSH, tha se urgjentisht duhet investuar për përgatitjen e vaksinës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Nuk shoh asnjë virus duke fluturuar”/Presidenti bjellorus tallet me masat kundër koronavirusit

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko është tallur me masat kufizuese të ndërmarra nga disa vende, si pasojë e përhapjes së koronavirusit. Lukashenko qeshi kur i...

FOTO/Viktima më e re në Evropë, 14 vjeçari humb jetën nga koronavirusi

Një 14-vjeçar nga Portugalia ka humbur jetën ditën e sotme nga koronavirusi. Adoleshenti nga provinca Ovar besohet të jetë personi me moshën më të re...

“Shqipëria një mësim solidariteti”/Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Evropës

Ministri i Jashtëm i Italisë, Lugi Di Maio ka falënderuar edhe një herë Shqipërinë për solidaritetin e treguar. Përmes një postimi në Twitter, Di Maio...

Ish-ministri francez humb jetën nga koronavirusi

Ish-ministri francez, Patrick Devedjiani ka humbur jetën ditën e sotme, pasi ishte prekur nga koronavirusi. Ish-ministri 75-vjeçar ishte diagnostikuar me COVID-19 disa ditë më parë,...

VIDEO/Salianji “thumbon” Ramën, rendit koncesionet me vlerë milionëshe

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji ka thumbuar kryeministrin Rama në lidhje me koncesionet që kushtojnë miliona euro. Përmes një videoje të postuar në Facebook, Salianji rendit...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT