E mërkurë, 1 Prill, 2020
4 C
Tirana

Koronavirusi, a ka vend për panik/ Përgjigjet mjeku infeksionist Pëllumb Pipero

Lexo edhe ...

Bën 600 maska dhe ia dhuron spitalit, presidentja greke falenderon rrobaqepësen shqiptare

Presidentja e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, ka shprehur falenderimet ndaj rrobaqepëses shqiptare, Elona Agolli, për gjestin e kryer ku punoi për krijimin e maskave. Në këto...

S’ka faj Qazimi, nëse të ka lënë benzina rrugës

Nga: Skënder Minxhozi Kemi patur shumë shpesh këto 30 vjet, mësues që kanë bërë shitësin e frutave, ish-ushtarakë që kanë këmbyer valutë poshtë bankës së...

Pse Kina duhet të japë llogari për pandeminë e koronavirusit

Nga: Michael Auslin “National Riview” Partia Komuniste Kineze (PKK), po zhvillon aktualisht një fushatë të egër propagandistike, që synon të shmangë fajin për origjinën e...

Pse gratë janë më të mbrojtura se burrat ndaj koronavirusit? Njihuni me provat shkencore

Askush, madje as më të rinjtë, nuk janë imunë ndaj COVID-19. Por gjithnjë e më shumë prova shkencore, tregojnë se gratë duket se përballen...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka deklaruar se nuk ka vend për panik nga koronavirusi në Shqipëri.

I ftuar në rubrikën “Opinion” në “News24”, mjeku tha se Shqipëria i ka marrë masat dhe ka të gjitha kapacitetet për të përballuar rastet e para.

“Situata në aspektin shëndetësor është për t’u vlerësuar seriozisht, ndërsa në aspektin e panikut është e tepërt, e ekzagjeruar. Paniku në këtë rast është aleat i virusit. Jemi në një situatë epidemie të gripit sezonal dhe shenjat e para klinike, qoftë të koronavirusit, qoftë të gripit, janë të njëjta.

Pra, qytetarët sulmojnë dyert e spitaleve edhe për gjëra të rëndomta. Asnjë indikator shëndetësor nuk justifikon panikun, pra ka më shumë panik, se rrezik. Është krijuar ky lloj paniku që është i pajustifikuar.

Maska është e nevojshme, mbron shumë mirë personat e tjerë ndaj një të prekuri.

Maskat normale nuk e parandalojnë futjen e koronavirusit në rrugë aspiratore, por kufizojnë spërklat e pështymës të hyjnë te personat e tjerë. Këto maska, pavarësisht se sa profesionale janë, na mbrojnë në mënyrën maksimalisht të mundshme për të mos e përhapur virusin, por edhe për të mos u infektuar.

Nëse iu referohemi të dhënave, raporti i vdekshmërisë është më pak se 2% në personat e prekur. Nëse kemi 80 mijë të prekur, kemi mbi 2 mijë të vdekur, po të bësh raportin është më pak se 2%. Fakti që në Itali ka gjashtë të vdekur dëshmon se virusi nuk ka hyrë dje në Itali, ka së paku tre javë që është aty.

Rastet që kanë humbur jetën janë të prekur kronikë.

Nuk i takon koronavirusit ta quajmë virus vdekjeprurës. Në SHBA, deri tani janë prekur mbi 20 milionë me gripin stinor, mbi 180 mijë të shtruar, dhe mbi 10 mijë të vdekur. Pra, gripi stinor e ka vdekshmërinë dy-tre herë më të lartë se koronavirusi, por me gripin ne kemi dekada që jetojmë me të. Vend për panik nuk ka”, tha Pipero.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Bën 600 maska dhe ia dhuron spitalit, presidentja greke falenderon rrobaqepësen shqiptare

Presidentja e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, ka shprehur falenderimet ndaj rrobaqepëses shqiptare, Elona Agolli, për gjestin e kryer ku punoi për krijimin e maskave. Në këto...

S’ka faj Qazimi, nëse të ka lënë benzina rrugës

Nga: Skënder Minxhozi Kemi patur shumë shpesh këto 30 vjet, mësues që kanë bërë shitësin e frutave, ish-ushtarakë që kanë këmbyer valutë poshtë bankës së...

Pse Kina duhet të japë llogari për pandeminë e koronavirusit

Nga: Michael Auslin “National Riview” Partia Komuniste Kineze (PKK), po zhvillon aktualisht një fushatë të egër propagandistike, që synon të shmangë fajin për origjinën e...

Pse gratë janë më të mbrojtura se burrat ndaj koronavirusit? Njihuni me provat shkencore

Askush, madje as më të rinjtë, nuk janë imunë ndaj COVID-19. Por gjithnjë e më shumë prova shkencore, tregojnë se gratë duket se përballen...

Pse COVID-19 po u merr jetën të rinjve të shëndetshëm? Ja ç’thonë ekspertët

Pandemia e koronavirusit rrezikon, dhe në fakt po i merr jetën kryesisht të moshuarve. Por në jo pak raste po vërehet se infektimi me...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT