E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Koreja e Veriut teston raketën e re me rreze të gjatë veprimi

“Koreja e Veriut ka testuar një raketë të re me rreze të gjatë veprimi, të aftë të godasë pjesën më të madhe të Japonisë”, thanë mediat shtetërore të hënën.

Testet e fundjavës panë që raketat të udhëtonin deri në 1.500 km (930 milje), tha agjencia zyrtare e lajmeve KCNA.

Koreja e Veriut është ende e aftë të zhvillojë armë, pavarësisht mungesës së ushqimit dhe krizës ekonomike. Ushtria amerikane tha se testet e fundit përbënin kërcënime për bashkësinë ndërkombëtare, dhe Japonia fqinje tha se kishte “shqetësime të rëndësishme”.

Raketat janë “një armë strategjike me rëndësi të madhe”, tha agjencia KCNA.

Ai shtoi se testet u kryen të shtunën dhe të dielën, me raketat që goditën objektivat e tyre para se të binin në ujërat territoriale të Koresë së Veriut.

Sanksionet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e ndalojnë Korenë e Veriut të testojë raketa balistike, por jo raketa lundrimi si këto.

Këshilli konsideron se raketat balistike janë më kërcënuese se sa raketat lundruese, sepse ato mund të mbajnë ngarkesa më të mëdha dhe më të fuqishme, të kenë një distancë shumë më të gjatë dhe mund të fluturojnë më shpejt.

Një raketë balistike mundësohet nga një raketë dhe ndjek një trajektore të ngjashme me harkun, ndërsa një raketë lundrimi fuqizohet nga një motor dhe fluturon në një lartësi më të ulët.

Arsyeja që disa mund ta heqin këtë provë rakete, është sepse ishte një raketë lundrimi. Kjo lloj rakete nuk i nënshtrohet sanksioneve të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, të cilat janë vendosur për të frenuar programin bërthamor të Koresë së Veriut.

Disa mund ta shikojnë këtë si një provokim të nivelit të ulët nga Pheniani – ndoshta duke testuar ujërat për të parë se çfarë reagimi merr. Sigurisht që nuk u bë titulli kryesor në Korenë e Jugut, as nuk u bë faqja e parë e gazetës shtetërore të Koresë së Veriut.

Problemi është se Koreja e Veriut po dëshmon edhe një herë se mund të krijojë armë të reja dhe të rrezikshme, pavarësisht se i nënshtrohet sanksioneve të rrepta ndërkombëtare.

Lexo edhe :   Armë bërthamore? Koreja e Veriut ngre strukturën për prodhimin e uraniumit

Këto raketa lundruese fluturojnë ulët dhe janë të vështira për t’u zbuluar. Media shtetërore gjithashtu i përshkruan këto raketa si “strategjike”, që zakonisht nënkupton se regjimi shpreson të vendosë një kokë bërthamore mbi të.

Analistët nuk janë ende të sigurt nëse Koreja e Veriut mund të miniaturizojë një kokë bërthamore për t’u përshtatur me një raketë lundrimi. Megjithatë duke pasur parasysh sa përparime ka bërë shteti deri më tani, askush nuk do të vinte bast kundër tij.

Pheniani mund të ketë qenë i qetë që kur bisedimet midis ish-presidentit amerikan Donald Trump dhe Kim Jong-un u ndërprenë në Hanoi në vitin 2019.

Lexo edhe :   Armë bërthamore? Koreja e Veriut ngre strukturën për prodhimin e uraniumit

Por kjo nuk do të thotë që zhvilluesit e tyre të armëve, nuk kanë qenë të zënë.

Sekretari kryesor i kabinetit japonez Katsunobu Kato tha se “Japonia ka shqetësime të rëndësishme” dhe po punonte me SHBA dhe Korenë e Jugut për të monitoruar situatën.

Ushtria amerikane, ndërkohë tha se testi tregoi “fokusin e vazhdueshëm të Koresë së Veriut në zhvillimin e programit të saj ushtarak”, duke shtuar se angazhimi i saj për të mbrojtur aleatët Korenë e Jugut dhe Japoninë “mbetet i hekurt”.

Zyrtarë të nivelit të lartë nga të tre vendet, do të takohen këtë javë për të diskutuar. Ushtria e Koresë së Jugut po bën një analizë të thellë të lëshimeve me autoritetet e inteligjencës amerikane, raporton agjencia e lajmeve Yonhap.

SHBA ka bërë thirrje që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore, dhe marrëdhënia e Phenianit me administratën e Presidentit Joe Biden deri më tani ka qenë e mbushur me tensione.

Japonia dhe Koreja e Veriut gjithashtu kanë tensione të qëndrueshme të rrënjosura në kolonizimin 35-vjeçar të Koresë nga Japonia, ndjekjen e Phenianit ndaj programeve bërthamore dhe raketore dhe rrëmbimin e mëparshëm të shtetasve japonezë nga ana e Veriut.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...