Bota

“Koreja e Veriut të ndërmarrë hapa konkretë për denuklearizimin”

               Publikuar në : 15:30 - 10/01/19 lm

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, i ka bërë thirrje Koresë së Veriut të ndërmarrë hapa konkretë dhe të shpejtë në çështjen e denuklearizimit.

Në një deklaratë për gazetarët në rezidencën presidenciale “Cheong Wa Dae” Moon, tha se Koreja e Veriut duhet të ndërmarrë hapa konkretë dhe të shpejtë në denuklearizim. Ai potencoi se edhe komuniteti ndërkombëtar duhet të hedhë disa hapa në këtë drejtim.

“Koreja e Veriut duhet të ndërmarrë hapa më të guximshëm për denuklearizimin nëse dëshiron zgjidhjen e çështjes së sanksioneve ndërkombëtare”, tha Moon duke shtuar se vendi i tij do të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar në mesin të cilave janë edhe SHBA-të në lidhje me zgjidhjen e çështjes së sanksioneve.

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un gjatë një takimi të zhvilluar më 8 janar në Sallën e Madhe Popullore në Pekin me presidentin kinez, Xi Jinping, tha se “Koreja e Veriut do të vazhdojë qëndrimin e saj për denuklearizimin dhe zgjidhjen e çështjes së Gadishullit Korean përmes dialogut dhe negociatave, transmeton aa. Ne do të bëjmë përpjekje për mbajtjen e një samiti të dytë mes liderëve të Koresë së Veriut dhe SHBA-së, për të evoluar sukseset e mirëpritura nga i gjithë komunitetit ndërkombëtar”.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT