E shtunë, 28 Mars, 2020
11 C
Tirana

Koreja e Veriut paralajmëron se do të përdorë sërish gjuhë ofenduese ndaj Trump

Lexo edhe ...

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Kosovë/ Shkon në 90 numri i të prekurve nga koronavirusi

Autoritetet në Kosovë kanë pohuar se janë konfirmuar 2 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin total të të infektuarve në 90. Instituti...

Soreca: Një arsye më shumë pse Shqipëria duhet të hyjë në BE

Qeveria shqiptare vendosi që të ndihmojë Italinë duke i dërguar 30 mjekë dhe infermierë në këtë periudhë të vështirë, ku shteti fqinj është gjunjëzuar...

Koreja e Veriut paralajmëroi sot se do të përdorë sërish gjuhë ofenduese për të përshkruar Presidentin amerikan Donald Trump nëse ai vazhdon të provokojë Phenianin.

Paralajmërimi u bë nga Zv.Ministrja e Punëve të Jashtme të Koresë së Veriut Choe Son Hui, ndërkohë që po shuhen shanset e rifillimit të negociatave për armët bërthamore dhe programet e raketave balistike të Koresë së Veriut.

Gjatë javëve të fundit, Koreja e Veriut ka sugjeruar se do të rifillojë testimet bërthamore dhe të raketave me rreze të gjatë, nëse Shtetet e Bashkuara nuk bëjnë lëshime përpara fundit të vitit në negociatat bërthamore.

Presidenti Trump u shpreh të martën gjatë një takimi të NATO-s në Londër se ai ka një marrëdhënie “vërtet të mirë” me udhëheqësin koreanoverior Kim Jong Un, por i bëri thirrje atij të përmbushë angazhimet e ndërmarra për çnuklearizimin.

Presidenti Trump gjithashtu tha se Kim-it “i pëlqen të lëshojë raketa” dhe shtoi se “prandaj unë e quaj njeriu-raketë”.

Zv.Ministrja Choe tha se nëse komentet e Presidentit Trump në Londër synonin të rikthenin qëllimisht në kujtesë periudhën e dy viteve më parë kur u zhvillua një luftë fjalësh mes dy vendeve, atëherë kjo do të jetë një sfidë shumë e rrezikshme.

Presidenti Trump tha gjithashtu të martën se Shtetet e Bashkuara janë “pa asnjë krahasim, vendi më i fuqishëm në botë dhe të shpresojmë që nuk do të na duhet ta vëmë në përdorim (ushtrinë). Por, nëse do të duhet, do ta përdorim”. /VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Kosovë/ Shkon në 90 numri i të prekurve nga koronavirusi

Autoritetet në Kosovë kanë pohuar se janë konfirmuar 2 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin total të të infektuarve në 90. Instituti...

Soreca: Një arsye më shumë pse Shqipëria duhet të hyjë në BE

Qeveria shqiptare vendosi që të ndihmojë Italinë duke i dërguar 30 mjekë dhe infermierë në këtë periudhë të vështirë, ku shteti fqinj është gjunjëzuar...

Lista e plotë e bizneseve që mund të punojnë pa pengesa dhe orare

Pavarësisht masave kufizuese për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, 106 biznese lejohen që të ushtrojnë aktivitetin e tyre tregtar. Por, disa të tjera, 34 të...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT