E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Koreja e Jugut: Jemi në prag të një pandemie mbarëkombëtare

“Jemi në prag të një pandemie mbarëkombëtare”, tha drejtori i përgjithshëm i Qendrave koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Jung Eun-Kyeong tha se “rastet e reja po rriten në të 17 rajonet” në mbarë Korenë e Jugut.

397 raste të reja me COVID-19 të raportuara të shtunën vonë, përbëjnë kërcimin më të lartë ditor të rasteve që nga muaji mars.

Ministri i Shëndetësisë Park Neung-hoo tha të shtunën se kufizimet e reja në mbarë vendin, të cilat fillojnë të dielën, pasojnë nëntë ditë rritje tre-shifrore të rasteve me koronavirus.

Në mbarë vendin janë marrë masa për ndalimin e grumbullimeve të mëdha duke mbyllur kisha, klube nate, plazhe si dhe janë ndaluar tifozët të marrin pjesë në ngjarje profesionale sportive.

Zoti Jung tha se 841 raste të reja u gjurmuan përsëri në një miting antiqeveritar të mbajtur këtë muaj nga një predikues i krahut të djathtë që drejton Kishën Sarang Jell.

Një grup tjetër rastesh në Korenë e Jugut është gjurmuar në një Starbucks, thonë zyrtarët, shkruan “Voa”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...