E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

“Kontaktoi me Haradinajn”, media serbe zbardh skenarin e protestës së Berishës

Mediat serbe kanë reaguar mbi protestën e thirrur kundër vizitës së Aleksandër Vuçiç në Tiranë. “Novosti” shkruan se ish-kryeministri Sali Berisha ka bashkëpunuar me ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, për të organizuar këtë protestë.

Shkrimi i plotë

“Ekstremistët shqiptarë, me ndihmën e politikanëve nga Kosova, po përgatisin të hënën dhe të martën protesta kundër presidentit serb Aleksandar Vuçiç, i cili ato ditë do të jetë në Tiranë në kuadër të nismës “Ballkani i Hapur”, mëson “Novosti”.

Sipas burimeve tona, organizatorë të demonstratës janë Sait Dollapi, ish-sekretar organizativ i PD-së dhe Agron Kuliçaj e Sali Lushaj, njerëz të besimit më të madh të ish-presidentit dhe ish-kryeministrit Sali Berisha.

Bashkëbiseduesit tanë të mirëinformuar pohojnë se Berisha ka kontaktuar personalisht me Ramush Haradinajn për të siguruar praninë e së paku 100 personave nga Kosova në këtë protestë.

Prandaj Lushaj dhe Dollapi shkuan sot në krahinën jugore të Serbisë, për të organizuar ardhjen e ekstremistëve nesër dhe pasnesër në Tiranë dhe këtë operacion e ka përkrahur edhe kryeministri aktual i Institucioneve të Përkohshme në Prishtinë, Albin Kurti.

Pritet që hyrja të organizohet përmes Morinës, nga Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut, në mënyrë që policia të mos i kthejë. Kujtojmë se ekstremistët shqiptarë protestuan kundër presidentit Vuçiç edhe në vitin 2019, kur ai vizitoi Tiranën për të rënë dakord me Edi Ramën për nismën “Ballkani i Hapur”.

Burimi i lajmit: novosti.rs. Përshtatur nga Tirana Today  

Lexo edhe :   "Është provokim, mos të preket asnjë makinë!”, Meta nxjerr SMS-të
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...