E martë, 26 Janar, 2021
2 C
Tirana

Kongresi certifikon Joe Biden/ Trump: Ja ç’do ndodhë në 20 janar

Pas certifikimit nga Kongresi Amerikan të Joe Biden si presidentin e ardhshëm të SHBA-së, Donald Trump ka reaguar menjëherë, duke pranuar kështu publikisht humbjen përballë rivalit të tij.

Këtë e bëri të ditur përmes llogarisë në Twitter të ndihmësit të tij, Dan Scavino, për shkak se Twitter dhe Facebook i pezulluan llogaritë për 12 orë, pas trazirave në Kongres.

Ai ka thënë se më 20 janar do ia transferojë në mënyrë të rregullt pushtetin, tashmë presidentit të 46-të të SHBA, Joe Biden.

“Edhe pse nuk jam plotësisht dakord me rezultatin e zgjedhjeve dhe faktet e tregojnë, megjithatë do të ketë një tranzicion të rregullt më 20 janar.

Unë gjithmonë kam thënë se do të vazhdonim luftën tonë për të siguruar që vetëm votat e ligjshme të numëroheshin.

Ndërsa ky përfaqëson fundin e mandatit të parë më të madh në historinë presidenciale, është vetëm fillimi i luftës sonë për ta bërë Amerikën përsëri të madhe”, ka thënë Trump.

Burimi i lajmit: https://edition.cnn.com/politics/live-news/congress-electoral-college-vote-count-2021/index.html

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Administrata Biden dhe përpjekjet për të rritur nivelin e vaksinimeve

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...