E enjte, 24 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Konflikti Turqi-Greqi fut në “sherr” edhe gjermanët

Konflikti mes Turqisë dhe Greqisë për Mesdheun Lindor, duket se ka futur në “sherr” edhe gjermanët.

Kreu i grupit parlamentar të PPE-së në Parlamentin Evropian, Manfred Weber ka dalë në anën e Greqisë për krizën me shtetin turk.

“Duhet të bëhet e qartë se Evropa dhe Gjermania janë në anën e Greqisë dhe flasin për sanksione ekonomike, pezullimin e marrëveshjes doganore me Ankaranë dhe shumë më tepër në mënyrë që të reagojnë ndaj sulmeve të Erdogan”, tha ai për Spiegel.

Gjithashtu, ai kritikoi ministrin e Jashtëm gjerman Haiko Maas, duke e cilësuar si të papranueshëm faktin se asi ka shkuar si ndërmjetës në Athinë.

“Këtu kemi të bëjmë me një mosmarrëveshje midis një Shteti Anëtar të Bashkimit Evropian dhe një vendi të tretë, i cili gjithashtu vepron si agresor. Duhet të bëhet e qartë se Evropa dhe Gjermania janë në anën e Greqisë.

Ministri i Jashtëm duhet të ketë kujdes që të mos shantazhohet nga frika e një krize të re refugjatësh. Në vend të kësaj, ne duhet të flasim për sanksione ekonomike, pezullimin e marrëveshjes doganore me Ankaranë dhe shumë më tepër, në mënyrë që të reagojmë ndaj sulmeve të Erdogan”, tha zyrtari gjerman.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qytetet më të shtrenjta në botë për të huajt; Tirana në vendin e 152

Kryeqyteti i Turkmenistanit në Azinë Qendrore është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë në botë për punëtorët e huaj. Ashgabat, një qytet me rreth një...

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...