E premte, 26 Shkurt, 2021
15 C
Tirana

Konflikti në Mesdhe/ Rriten tensionet, Turqia fillon stërvitjen e Forcave të Armatosura

Forcat e armatosura turke kanë nisur ditën e sotme stërvitjen në Qipron Veriore. Ndërkohë që tensionet me Greqinë rriten në Mesdheun Lindor. Kërkimet e Turqisë për rezerva gazi dhe nafte në ujrat e pretenduar nga Greqia kanë krijuar një tendosje të madhe të marrëdhënieve mes dy vendeve anëtare të NATO-s.

Por në këtë situatë kaq të tensionuar, ushtria turke ka nisur stërvitjen e quajtur “Stuhia e Mesdheut” me komandën e Sigurisë Turke Qipriote, tha Zëvendës Presidenti Fuat Oktay në Tëitter.

Ministri i Mbrojtjes turke publikoi në tëitter stërvitjen ushtarake e cila do të vijojë deri të enjten, duke shkruar “E suksesshme.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Ministri turk i Mbrojtjes: Greqia nuk sillet si një fqinj i mirë

Kurba e koron*virusit mbetet e lartë, 20 viktima në 24 orët e fundit

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 916 raste të reja. Ndërkohë, 20 persona...

A do të kandidojë në zgjedhje? Ja si përgjigjet ish-ministri, Sandër Lleshaj

Sa i përket listave të kandidatëve ato kalojnë në një proces të caktuar në PS, proces i cili është ende i pambyllur dhe nuk...

Erdogani duhet të zgjedhë njëherë e mirë midis Perëndimit dhe Lindjes

Nga: Metin Gurcan “Al Monitor” Në një hark kohor 5-ditor gjatë javës së kaluar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha dy mesazhe diametralisht të kundërta...

Rikthehet vrullshëm ndërtimi, rriten me 2.3 herë sipërfaqet e lejeve të dhëna

Sektori i ndërtimit është rikthyer vrullshëm në tremujorin e katërt të 2020-n, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, si...

Twitter me risi të re, disa postime do të bëhen me pagesë

Rrjeti social Twitter do të sjellë një risi. Opsioni  i ri do të futet në muajin e ardhshëm ajo do të quhet Super Followers,...