E enjte, 20 Janar, 2022
8.5 C
Tirana

Konflikti në Kaukaz/ Armenia dhe Azerbajxhani refuzojnë bisedimet

Armenia dhe Azerbajxhani vijojnë të hedhin akuza ndaj njëra-tjetrës, duke refuzuar presionin për të zhvilluar bisedime paqësore.

Presidenti Azerbajxhanait, Ilham Aliyev, duke folur për televizionin shtetëror rus, përjashtoi prerazi çdo mundësi bisedimesh. Kryeministri armen Nikoll Pashinyan i tha të njëjtit kanal se nuk mund të ketë negociata ndërsa luftimet vazhdojnë.

Karabaku është një rajon i shkëputur brenda Azerbajxhanit që kontrollohet nga armenët etnikë dhe mbështetet nga Armenia. Ajo u shkëput nga Azerbajxhani në një luftë gjatë viteve 1990 por nuk njihet nga asnjë vend si republikë e pavarur.

Rreth 100 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e konfliktit mes dy vendeve, i cili rrezikon të përshkallëzohet në një luftë të gjithanshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...