E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Konflikti Armeni-Azerbajxhan/ 16 viktima dhe mbi 100 të plagosur, reagon në kohë rekord Erdogan

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Si pasojë e konfliktit mes Armenisë dhe Azerbajxhanit kanë mbetur 16 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur. Presidenti i Azerbajxhanit tha se si pasojë e sulmit nga Armenia ka dëshmorë dhe të plagosur.

“Si pasojë e sulmit të filluar nga Armenia ka dëshmorë dhe të plagosur.  Gjaku i dëshmorëve tanë nuk do të lihet pa u marrë. Kemi shkatërruar mjetet ushtarake të ushtrisë armene”, tha Aliyev.

Armenia i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare sot që Turqia të mos përfshihet në konfliktin e Armenisë me Azerbajxhanin.

Por presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan tha se populli turk ndodhet pranë vëllezërve azerbajxhanas.

“Armenia tregoi edhe njëherë se është kërcënimi më i madh i paqes dhe qetësisë në rajon. Populli turk ashtu si gjithmonë edhe sot ndodhet pranë vëllezërve azerbajxhanas me të gjitha mundësitë e tij. Edhe komuniteti ndërkombëtar që nuk mund të bëjë një reagim të nevojshëm dhe të mjaftueshëm përballë agresionit provokues të Armenisë tregoi edhe një herë standardin e tij të dyfishtë.

Edhe trialiteti i Minskut i cili prej rreth 30 vitesh vazhdon qëndrimin e tij neglizhent, fatkeqësisht është larg sjelljes me përqendrim zgjidhjen. Teksa ftojmë popullin armen që të mbrojë të ardhmen e tij kundër qeverive të tyre që i përdorin ata si kukull dhe kundër atyre që i tërheqin në fatkeqësi ne i bëjmë thirrje gjithë botës të qëndrojë pranë Azerbajxhanit në luftën e tij kundër pushtimit dhe mizorisë.

Në një bisedë telefonike sot me vëllain tim, presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev për të cilin dëshmova edhe njëherë qëndrimin e tij të fortë dhe të vendosur i kam thënë se Turqia me qasjen ‘një komb, dy shtete’ do të vazhdojë duke forcuar solidarizimin e saj me vëllezërit azerbajxhanas”, tha presidenti Erdoğan.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet

Agjensitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara”...

Mbrojtësi shqiptar, zgjidhet në formacionin e javës së Europa League

Marash Kumbulla, ishte heroi i Romës në sfidën ndaj Young Bots, pasi shënoi golin e fitores në ndeshjen që përfundoi me rezultatin 1-2. 20-vjeçari, e...