E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Koncesionet, Ahmetaj: Kjo qeveri nuk do heqë dorë nga PPP

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Ish-ministri i Financave Arben Ahmetaj replikoi ditën e sotme në seancë plenare me opozitën, lidhur me ligjin e koncesioneve. Ahmetaj theksoi se qeveria nuk do të tërhiqet nga PPP, të cilat sikundër theksoi ai bëhen në shërbim të qytetarëve:

“Kur erdhët në Parlament u gëzuam, jo për numrat, por se do kundërshtonit e do bëhej debat për politikat, Por, keni rënë në kompleksin e opozitës së vjetër dhe merreni me tituj gazetash portalesh e TV me ngjyra. Çfarë ka në thelb ligji i PPP. Është hequr oferta e pakërkuar. Nuk kanë mbaruar të gjitha, do bëhen ende shumë PPP në favor të qytetarëve. Nuk demonizohen PPP, i keni bërë me qëllim. Është rritur roli i Ministrisë së Financave në kontrollin fiskal.

Pse nuk flisni ju për rrugën Tiranë-Elbasan? Ka qenë gabim që në momentin e parë, dhe vajti kosto më shumë. Për 2016, në Turqi janë 12 mld euro PPP, 69 kontrata të firmosura. Jemi duke folur për instrument të investimit publik. Ne nuk i vëmë çmim jetës, s’mund të thoni ju kemi bërë gabim për check up dhe dializën. Mos u merrni pse u bë, pse s’u bë, merruni me kostot.

Nga 12 risqe që ka manuali i koncensioneve 3 merr qeveria, një ndër to kosto politike, ato që i shkaktojnë ata në rrugë. Thonë kanë vajtur 46%, është budallallëk, janë bërë sot mbi 200 koncesione, nga të gjitha këto 186 janë bërë nga qeveria Berisha. Pse themi ne se duheshin bërë? Shumica e tyre ka probleme me rritjen e çmimit. Si do e justifikoni?

Kjo qeveri nuk do heqë dorë nga PPP në favor të shërbimeve të qytetarëve. Ku nuk kemi mundësitë financiare do ia kalojmë privatit. Një opozitë e tërë ka marrë si flamur PPP, ça do i thoni Dibrës për rrugë, atij që shpëton nga check up? Hajde të fokusohemi ç’prioritete kemi? Si e blindojmë ligjin? Dhe këtë bën ligji, detyron ministrinë e financave në aspektin fiskal.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...