E martë, 14 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Kompanitë blejnë valutë, euro nuk ndal rritjen

Më të lexuarat

Forcimi i euros nuk ka ndalur edhe gjatë ditës së sotme. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është këmbyer gjatë ditës së sotme me 123.84 lekë, me një rritje të lehtë në krahasim me një ditë më parë. Aktualisht euro po këmbehet në nivelet më të larta që prej muajt prill të këtij viti.  Vetëm gjatë tetorit, euro fitoi ndaj lekut vendas më shumë se 1.7 pikë.

Po çfarë po ndodh në tregun e këmbimit valutor?

Sipas ekspertëve të kursit të këmbimit, një nga arsyet kryesore që po ndikon në rritjen e monedhës së përbashkët është edhe rritja e kërkesës për valutë nga kompanitë që duan të transferojnë fitimet te kompanitë nëna. Këtë vit, ndryshe nga vitet e mëparshme, një lehtësi fiskale për bizneset, sipas së cilës, bizneset do të tatoheshin me 8% për fitimet e pashpërndara të realizuara në vitet 2018 e më parë (nga 15% që ishte më parë), përfshirë rezervat dhe fitimet e kapitalizuara, me kushtin që: tatimi që u përket fitimeve të pashpërndara të viteve 2017 e më parë, të paguhet brenda datës 30 shtator 2019.

Pas afatit të fundit për pagesën e dividendit për fitimet e pashpërndara, kompanitë po vijojnë të transferojnë fitimet te kompanitë mëma jashtë. Megjithatë ekspertët e këmbimit valutor theksojnë se një pjesë e këmbimeve janë kryer gjatë muajve korrik dhe gusht, por në atë kohë efekti i blerjeve nuk u ndie shumë në treg, pasi u amortizua nga prurjet e larta të valutës. Ndërsa aktualisht kur nuk është sezoni i prurjeve të euros, efekti po ndihet më i fortë.

Gjithashtu, shpjegojnë ekspertët, janë rritur edhe pritshmëritë e tregut për forcimin e euros, gjë që ka çuar në rritjen e kërkesës për valutë.

Kompanitë shpërndanë rreth 1.1 miliardë euro dividend, më shumë se gjysma të huaja

Sipas të dhënave zyrtare nga Tatimet, të ardhurat nga dividendi në janar-shtator të këtij viti ishin rreth 11 miliardë lekë (90 milionë euro), me trefishim në raport me vitin e mëparshëm. Kësaj shume i korrespondon një fitim i shpërndarë prej 137 miliardë lekësh (rreth 1.1 miliardë euro), bazuar në një nivel dividendi prej 8%.

Kompania që bëri shpërndarjen më të madhe të dividend ishte Telekom Albania. Në prill të këtij viti, Telekom Albania, operatori i dytë i telefonisë celulare në vend, ka vendosur që të shpërndajë 50 miliardë lekë (400 milionë euro) si dividend për aksionerët e Cosmote Mobile Telecommunication. Shoqëria ka një fitim të grumbulluar të pashpërndarë në formën e rezervave, nga vitet 2001 deri në vitin 2010 dhe që tani do të shpërndahen në formën e dividendit për aksionerët. Operatori i telefonisë celulare ka derdhur 2 miliardë lekë pagesë në shtet si tatim mbi dividend.

Përfituesi i dytë më i madh ishte Banka Kombëtare Tregtare, që ka derdhur 193 milionë lekë pagesë për dividend, i ndjekur nga Tirana International Airport, me 158 milionë lekë, Raiffeisen, 67 milionë lekë, sipas tatimeve. Këto katër kompani janë me kapital të huaj dhe kishin më shumë se 500 milionë euro fitime të pashpërndara.

Më pas, në listë janë Agna, Alfa sh.a., Montal, Elka-SA, Pegasus, Alb-Building etj./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...