E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Kompania Pfizer: Shtyhet dërgimi i vaksinës në Europë, ja cili është problemi

Dorëzimi i qindra mijëra dozave të vaksinës anti-koronavirus Pfizer/BioNTech në vendet në Bashkimin Evropian është vonuar për shkak të një “çështje të vogël logjistike”, i tha Pfizer CNN ditën e sotme.

“Ne kemi planifikuar një numër të kufizuar të dërgesave tona. Çështja logjistike është zgjidhur dhe ato dërgesa tani po dërgohen”, tha Pfizer në një deklaratë. “Nuk ka çështje prodhimi për t’u raportuar”, shtoi gjigandi farmaceutik i SHBA.

Dorëzimet e vaksinimit vonohen: Ministria e Shëndetësisë e Spanjës ka thënë se kishte pritur të merrte edhe 350,000 doza të tjera vaksine të hënën pasi filloi fushatën e saj të vaksinimit një ditë më parë.

“Dorëzimi i ardhshëm i vaksinave do të vonohet disa orë dhe do të arrijë në Spanjë të martën, 29 dhjetor, për vazhdimin e vaksinimeve në të gjithë territorin kombëtar,” tha Ministria e Shëndetësisë në një deklaratë.

Transportimi i vaksinës së sapo zhvilluar Pfizer/BioNTech të koronavirusit ka provuar të jetë një sfidë kryesore logjistike, pasi vaksina duhet të ruhet në -70 gradë Celsius, ose -94 gradë Fahrenheit, ndërsa është në tranzit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...