E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Kompania gjermane e fluturimit heq “zonja dhe zotërinj” prej gjini-neutralëve

Linja ajrore gjermane Lufthansa ka vendosur të heqë përshëndetjen “zonja dhe zotërinj” dhe në vend të kësaj të mirëpresë pasagjerët në bord në terma neutralë ndaj gjinisë, kështu konfirmoi këtë të martë një zëdhënës i kompanisë.

Rregullorja zbatohet për të gjitha filialet e linjës ajrore, përfshirë Austrian, Swiss, Eurowings dhe Brussels Airlines. Gazeta gjermane Bild ishte e para që raportoi për ndryshimin. “Është e rëndësishme për ne që t’i marrim parasysh të gjithë në format tona të adresimit,” i tha gazetës një zëdhënës i Lufthansës. Fraza të tilla si “mirëmëngjesi”, “mirëmbrëma” ose thjesht “mirëseardhja në bord” mund të përdoren pa problem, sipas zëdhënësit, me vendimin e shefit të kabinës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...