E diel, 20 Qershor, 2021
17.5 C
Tirana

Komisioni për shkarkimin e Metës/ 6 deputetë votuan kundër, 1 abstenoi (Emrat)

Ditën e sotme, Kuvendi miratoi me 97 vota pro, ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta.

Ndërkohë, 6 deputetë të pranishëm të seancë votuan kundra ngritjes së Komisionit, teksa pati vetëm një abstenim.

Por, cilët janë këta deputetë?

Kundër

Elda Hoti

Artur Roshi

Lefter Maliqi

Kujtim Gjuzi

Fatjona Dhimitri

Adriatik Alimadhi

Abstenim

Ralf Gjoni

Reagimi nga Presidenca

Menjëherë pas këtij vendimi, ka ardhur reagimi nga Presidenca, nëpërmjet zëdhënësit të Kreut të Shtetit, Tedi Blushi.

Në një deklaratë për mediat, Blushi u shpreh se Presidenca nuk do të njohë asnjë vendim apo veprimtari antikushtetuese dhe antiligjore të Kuvendit, që sipas tij është njëpartiak.

Ai tha se vendimi për ngritjen e Komisionit Hetimor nuk meriton vëmendje dhe është nul. Ndër të tjera, Blushi deklaroi se Presidenti Meta do të jetë në detyrë deri në përfundim të mandatit të tij, më 24 korrik 2022.

Përse u ngrit Komisioni Hetimor 

Kuvendi i ka hapur rrugë Komisionit Hetimor që të hetojë lidhur me shkeljet e pretenduara nga 49 deputetë të mazhorancës, të cilët akuzojnë Metën se ka dalë jashtë kompetencave dhe ka shkelur Kushtetutën para dhe gjatë zgjedhjeve të 25 prillit.

Në daljet e tij të shpeshta publike, Meta ka akuzuar mazhorancën se do të tentojë të prishë procesin zgjedhor, teksa bënte dhe paralajmërime të forta, ku thoshte se do t’i pritej dora atij që cënon votën e lirë, apo deklaronte se popullli duhet të rrëmbejë sfurqet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...