E martë, 2 Qershor, 2020
23 C
Tirana

“Komisionet e KEMP-it nuk funksionojnë”/ Rama tregon rastet e zgjidhura

Më të lexuarat

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Manastirliu: Ja çfarë do të hapet nga data 1 Qershor

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook tregon se çfarë do të hapet nga data 1 Qershor, pra nga...

Në komunikimin e përditshëm me qytetarët, kryeministri Rama ka shpalosur disa nga cështjet që janë zgjidhur këto ditë.

Çështjet e zgjidhura lidhen kryesisht me pensionet, asistimet, ilaçet, operacionet mjekësore, autorizimet etj. Kreu i qeverisë theksoi se komisionet e vlerësimit për lëshimin e KEMP-it për paaftësi, nuk funksionojnë për shkak të situatës me koronavirusin.

Rama sqaroi se ata që kishin për t’u paraqitur dhe tashmë nuk ka mundësi, do të paguhen. Gjithashtu ai shtoi se ata do të paraqiten më pas kur komisionet të mblidhen në një datë të dytë.

“Kemi zgjidhur shumë raste:

 • Dy pensionistë që jetojnë në Durrës dhe e marrin pensionin në Gramsh. U kontakuan nga Posta dhe do e marrin pensionin.
 • Lavdije Hoxholli duhet të bënte një ndërhyrje nga Durrësi në Tiranë. Ju shty leja.
 • Një zonjë nga Tirana paciente ka nevojë për ndërhyrje Kirurgjikale. I është komunikuar Vjollca Bregut që do kryhet pas pak ditësh më 7.4.2020.
 • Zini Oçka nuk kishte mundësi të tërhiqte pensionin në Tiranë.
 • Flamur Kaloti në Tiranë i riatdhesuar pas azilit në Francë deklaron se është i sëmurë kronik. Është kontaktuar dhe i është dhënë ndihma përkatëse.
 • Zonja Lena Kushta nga Elbasani, Prrenjas ka diabet. Të shkuara dhe të jeni sa më mirë. Kishte një vizitë në 26 por nuk mundi si rezultat i situatës. Ndihma me ilaçe do t’i jepet dhe ju vendos edhe një
 • Vjollca Shabani ka bashkëshortin me kemp. 1.04. ka komisionin në Elbasan për të vijuar trajtimin me pagesë. Komisioni nuk do të mblidhet deri në datën e dytë dhe gjithë qytetarët që nuk mund të paraqiten në komision do të vijojnë të marrin pagesën.
 • Lulzime Guçi nga Memaliaj që ka dalë nga skema e ndihmës ekonomike pasi ka punuar. Kërkoi ndihmë dhe Bashkia Memaliaj do e asistoj.
 • Kujtim Dumi u pajis për prindërit me autorizim.
 • Breg Qarri nga Malësia e Madhe çift pensionistësh kërkuan asistencë. Bashkia mori masat dhe kanë kontaktin për t’u asistuar.
 • Zef Deja nga Vau i Dejës në familje me 5 anëtarë pjesë e skemës së ndihmës ekonomike.
 • Erion Ismailit tregar në Pogradec ju dha leje autorizim për të lëvizur.
 • Viktor  Kola nga Mirdita, 5 anëtarë, 3 nën moshën 15 vjeç. Kërkoi mbështetje në kushtet kur nuk mund të punonte dhe Bashkia i dha mbështetje.
 • Fatjon Kacabulli nga Divjaka bëri një ankesë pasi nuk ju dha autorizim për të marrë vajzën në Kukës. Autorizimi ju dha dhe janë në shtëpi.
 • Dibër, Sidorela Kola ka kërkuar si infermiere në Martanesh pasi vitin e kaluar shkoi në Itali të merrej parasysh faktin që ka mbetur e izoluar në Itali dhe i rrezikohej puna. Leja ju shty.
 • Erion Tusha me 3 fëmijë kërkoi mbështetje si rezultat i situatës dhe Bashkia Mat u vendos në lëvizje.
 • Dervishe Dervishi në Sarandë kërkonte një ilaç. Ju dha dhe do të vijojë të asistohet”, tha Rama.
Lexo edhe :   “S’ka zgjatje të fatkeqësisë natyrore”, Rama: Mund të kemi kufizime vetëm në vijën bregdetare
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA hedh hapin e rëndësishëm, zyra e shtypit të Ambasadës njofton lëvizjen e Yuri Kim

Palët politike në vend shkelën afatin e 31 majit, teksa sot, amabasadorja e SHBA, Yuri Kim do të takojë 4 anëtarët e Këshillit Politik....

Abuzoi me të miturën, 65-vjeçari kokulur në Gjykatë (Foto)

Sot 65-vjeçari Abas Doku dhe një prej të rinjve që bashkëpunoi në abuzimin seksual ndaj 15-vjeçares, kanë dalë para Gjykatës së Tiranës. Dy të arrestuarit...

A duhet shkarkuar Ardi Veliu? Rama i del në mbrojtje

Pak ditë më parë, në mbledhjen e Komisionit të Sigurisë, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu u pyet për dhunën e...

Abuzimi me 15-vjeçaren, reagon ministrja Shahini

Lidhur me abuzimin e së miturës (15 vjeç) nga një 65-vjeçar, ka reaguar së fundmi Ministrja e Arsimit Besa Shahini. Kjo e fundit ka falenderuar...

“S’ka zgjatje të fatkeqësisë natyrore”, Rama: Mund të kemi kufizime vetëm në vijën bregdetare

Rama tha se nuk do ketë një rikthim të gjendjes së fatkeqësisë natyrore, në të gjithë vendin. Në konferencën për mediat, kryeministri Rama deklaroi...
WhatsApp KONTAKTO TT