E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Komentet negative për vaksinat, nisin hetimet për presidentin e Brazilit

Gjykata e Lartë e Brazilit ka hapur një hetim mbi komentet e bëra nga presidenti Jair Bolsonaro, duke pretenduar se vaksinat Covid-19 mund të rrisin mundësinë e kontraktimit të SIDA-s. Bolsonaro shpesh ka hedhur dyshime mbi efektivitetin e vaksinave. Ai tashmë po përballet me një hetim të veçantë për trajtimin e tij të pandemisë.

Gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë më 24 tetor, Bolsonaro pohoi se raportet “sugjerojnë që njerëzit që janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19, po zhvillojnë Sindromën e Fituar të Mungesës Imunologjike (AIDS) shumë më shpejt se sa pritej”. Pohimi është hedhur poshtë me forcë nga shkencëtarët dhe ekspertët mjekësorë.

Presidenti i sulmuar, i cili ka refuzuar të vaksinohet vetë, ka mbrojtur komentet dhe ka pohuar se ai thjesht po citonte nga një artikull në një revistë.

Pse presidenti i Brazilit mund të përballet me akuza penale?

De Moraes udhëzoi prokurorin e lartë brazilian, Augusto Aras, të përpiqej të përcaktojë nëse komentet e presidentit janë të lidhura me një grup mbështetësish të tij, të cilët aktualisht po hetohen për prodhimin në shkallë të gjerë të lajmeve të rreme.

Grupi, i njohur në mediat lokale si Zyra e Urrejtjes, ka përhapur dezinformata gjatë gjithë pandemisë, dhe ka bërë thirrje për një grusht shteti ushtarak që do t’i jepte zotit Bolsonaro, një ish-kapiten i ushtrisë, kompetenca të pakufizuara për të sunduar vendin.

Hetimet për grupin kanë parë tashmë arrestimin e një numri aleatësh të presidentit, duke përfshirë Roberto Jefferson, kreun e Partisë së Punës braziliane të krahut të djathtë.

Bolsonaro është nën presion të madh muajt e fundit, dhe është përballur me një sërë krizash politike që kanë dëmtuar popullaritetin e tij.

Lexo edhe :   Gjermania rekomandon injeksione përforcuese për grupmoshën 12-17 vjeç

Në tetor, senatorët brazilianë votuan për të rekomanduar akuzën e tij për përgjigjen e tij ndaj pandemisë Covid-19.

Një panel i posaçëm hetimor i Senatit mbështeti një raport që bën thirrje për ngritjen e akuzave kundër presidentit, duke përfshirë krimet kundër njerëzimit.

Lexo edhe :   Gjermania rekomandon injeksione përforcuese për grupmoshën 12-17 vjeç

Bolsonaro ka pohuar se ai nuk është “fajtor absolutisht për asgjë”.

Numri i vdekjeve në Brazil nga Covid-19 është i dyti më i lartë në botë, pas Shteteve të Bashkuara. Më shumë se 615.000 njerëz kanë vdekur dhe 22.1 milionë janë infektuar, megjithëse ka frikë se shifrat e vërteta janë shumë më të larta.

Në mars, ndërsa vdekjet u rritën, presidenti u tha brazilianëve që të “ndalonin së ankuari” dhe minimizoi kërcënimin e virusit, pasi sistemi shëndetësor ishte i gjymtuar nga kriza.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...