E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

“Komedia” Pacolli tregon shtetin parapolitik të Kosovës

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Nga Mero Baze

Behxhet Pacollin nuk e kam dashur qysh ditën e parë që hyri në politikë. Përpjekja e tij për t’iu imponuar qytetarëve të Kosovës si i pasur, pastaj si njeri që i siguronte votat përmes bamirësisë, mesazhet e tij të turbullta politike që merrnin model zhvillimi Kazakistanin, ku ai bën biznes me një diktator lindor dhe plot vese të tjera, që i futi si virus në politikën e Kosovës, ishin arsye të mjaftueshme për të qenë kritik me të.

Dhe ai nuk arriti dot suksesin e biznesit në politikë. Mbeti në periferinë e politikës, duke u përpjekur të kapë poste me kushtëzim të votave të pakicës së tij.

Natyrisht nuk shkëlqeu as si ministër i Jashtëm, për shkak të keqkuptimit që ka, se bota mund të blihet me para. Dhe kjo çoi në më shumë ç’njohje se sa njohje të Kosovës.

Por ajo që po ndodhi 24 orët e fundit me të, është një turp, që në fakt i bën skanerin jo vetëm vesit linçues të Albin Kurtit ndaj kundërshtarëve të vet, por dëshmon dhe mendësinë parapolitike të shtetit të Kosovës, në reagimin ndaj skandaleve të tilla.

Bexhet Pacolli është mes të tjerash një qytetar i pasur i Zvicrës, i certifikuar si i paprekur nga virusi, që ka kushte maksimale për të udhëtuar i vetëm dhe për t’u vetëkarantinuar i vetëm, në “sarajet” e tij 5 hektarë në Prishtinë. Ka plot njerëz që i urrejnë të pasurit, por kjo nuk e ndryshon fatin e tyre.

Kaq sa i takon masave të vetëkarantinimit.

E njëjta qeveri ka lejuar dhe në fakt nuk ka bythë t’i ndalojë dhjetëra deputetë të “Listës Serbe” që hyjnë e dalin në Serbi sipas qejfit, dhe po ashtu, sipas raporteve në shtyp, kanë përdorur dhe kritere preferenciale për biznesmenë të Kosovës.

Gjuetia ndaj Pacollit, është thjesht një neveri politike, që tregon se Albin Kurti për një “plesht e djeg jorganin”. Atij nuk i hyn në sy as kriza politike, as kriza e pandemisë, por vetëm të linçojë një njeri që mund të jetë kyç në formimin e qeverisë së kundërshtarëve të tij. Mendoni sikur ky të kishte mundësi ta vriste, me sa lehtësi e bënte.

Kjo zhbën çdo përpjekje për ta vizatuar këtë njeri si parimor. Është thjesht një inatçi provincial, që nuk e kontrollon dot veten.

Nga ana tjetër, po kaq banale është gjesti i futjes së Pacollit në Kosovë me eskortë të presidentit. E di që është ligjore, por nuk është politike.

Ndarja e shtetit të Kosovës në “pushtet” të presidentit” dhe “pushtet të kryeministrit” më kujton Malin e Zi të viteve ‘90, kur nga Vladimiri e deri në Muriqan, e kishte Bulatoviçi me ushtri, e nga Vladimiri e lart, Gjukanoviçi me polici. Tani meqë Albini është nga Vladimiri, të na e kursejë këtë shijen e keqe që krijon idenë e barrikadimit të dy pushteteve brenda shtetit.

Behxhet Pacolli duhet të ulej në Prishtinë si qytetar i rëndësishëm i Kosovës, siç dhe është, pavarësisht se nuk e kam qejf unë.

Ai e ka avionin e vet dhe hapësirën e vet të mjaftueshme për t’u vetëkarantinuar, si shumë politikanë në botë që ndodh të kenë përballje me këtë protokoll shëndetësor.

Pastaj, ai kaçaku që ushtron detyrën e ministrit të Brendshëm le ta arrestonte, nëse mundej.

Asgjë nuk i ndodh Behxhet Pacollit nga një gjest i tillë. Përkundrazi fiton si viktimë e një inati provincial të disa linçuesve primitivë, që kanë zaptuar disa karrige dhe duan të vrasin gjithkënd që mendojnë se mund t’ua zërë ato karrige.

Nuk ka gjë më poshtëruese për Albin Kurtit dhe disa idiotë që ka pas, se të përballet me një situatë të tillë. Nuk di ndonjë politikan në botë që ka fituar pikë duke arrestuar për arsye politike, teka dhe frikë pushteti, kundërshtarë të tij. Albini mund të pyesë Berishën sa i ka kushtuar kjo idiotësi.

Ndaj mënyra se si Pacolli po përballet me këtë situatë, nuk është normale. Atij kaçakut kryepolic, që “i kërkon lokacionin”, t’i thotë eja se këtu më ke, dhe të përballet me të. Thjeshtë e bën më qesharak Albin Kurtin dhe më politike situatën.

Albin Kurti mendon se po e poshtëron Behxhet Pacollin duke kërkuar ta arrestojë, apo ta karantinojë bashkë me të tjerë. Por më e keqja është se dhe Pacolli mendon se poshtërohet.

Kjo tregon se sa parapolitike, janë palët në konflikt në Kosovë.

Kjo është një betejë që e fiton ai që sillet politikisht. Nuk e fiton dot as Albin Kurti që sillet si cub linçues, dhe as ky tjetri që sillet si person në kërkim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...