E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Kolorado, falen 2700 të burgosur të dënuar për marijuanë

Në Kolorado, SHBA, janë falur të gjithë ata të burgosur që janë dënuar për posedim të marijuanës.

Mbi 2,700 persona përfitojnë nga falja e plotë, vetëm në ato raste kur janë kapur me 28 ose më pak gramë. Kolorado e ka legalizuar përdorimin e kanabisit disa vite më parë.

“Është e pabesueshme se si dikusht që është dënuar në 1970 për tymosjen e një cigareje kanabisi, është përndjekur vazhdimisht nga kjo, çka e ka penguar edhe në karrierë”, tha guvernatori Polis.

“Nuk ka më kuptim që ata të vuajnë dënimin për diçka që tashmë është e ligjshme”, përfundoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...