E martë, 20 Tetor, 2020
7 C
Tirana

‘Koha për mendje të bukura’, Rama prezanton risinë që përmirëson jetën tonë

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

I pranishëm në aktivitetin e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC) dhe Forumi Ekonomik Botëror (WEF- Davos) për Përshpejtimin e Inovacionit në Ballkanin Perëndimor, kryeministri Edi Rama është shprehur se “është koha për mendje të bukura” dhe se kjo teknologji e re ka shumë përparësi.

“Shtëpia e Europës – “Është koha për mendje të bukura!”.

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) dhe Forumi Ekonomik Botëror (WEF- Davos) janë bashkuar për t’i dhënë udhë PËRSHPEJTUESIT TË KONKURENCËS DHE INOVACIONIT në hapësirën e Ballkanit Perëndimor – instrumenti i pari i këtij lloji në rajon dhe Europë”, shkruan ai në Facebook.

Rama, nga Forumi Ekonomik Botëror ka deklaruar se në vitin 2020, në vendin tonë rreth 95% e shërbimeve do të merren online. Kjo risi, sipas kryeministrit, do të jetë një grusht i fuqishëm ndaj korrupsionit dhe mitmarrjes ndaj parazitëve të shërbimeve publike.

Sipas Ramës, më shumë se 500 mijë karta shëndetësore janë lëshuar në Shqipëri deri më tani, në vetëm dy muaj. “Është arsye e rëndësishme që edhe ne në rajonin tonë të punojmë mbi këtë çështje. Konceptimi që tashmë po na del me metodologjinë e re dhe qasja që evropa si union do ketë ndaj nesh si individ do jetë shumë herë e lidhur me kapacitetet tona.

Sa më shumë ti japin BE shembuj të ndërveprimeve tona, aq më shumë BE do të respektojë përpjekjet tona individuale dhe do të jetë më i qetë në të menduarit për të na futur brenda. Thjesht doja të thoja që jemi në procesin e këtyre marrëdhënieve dhe digjitalizimit të paprecendentë. Do ju them se në 2020 të gjitha shërbimet, pra 95% e tyre do të jenë në dispozicion të njerëzve, duke mos pasur kontakt. Nuk ka nevojë që dikush të shkojë fizikisht nëpër zyra apo të presë në rradhë në mënyrë që të marrë kontakt nga zyrtarë. Gjithçka do jetë online.

Lexo edhe :   “Dueli” Meta-Rama për dekoratat
Lexo edhe :   “S’është lojë, as një grip i zakonshëm”, Rama: Rimbyllja do të ishte problem

Karta shëndetësore ka qenë diçka e re që e kemi prezantuar dhe ishte diçka e thjeshtë. Vetëm nga janari dhe deri tani duke falenderuar shërbimet online, që ne jemi kaq të mirë për të larë makinat 500 herë në ditë, por nuk kujdesemi shumë për trupin tonë. Pra kjo makinë që na lëviz trupin dhe trurin, nuk ka nevojë të kujdesesh për të.

Më shumë se 500 mijë karta shëndetësore janë lëshuar në Shqipëri deri tani, pra pothuajse dyfishi dhe janë dhënë brenda dy muaji. Dhe s’ka pasur asnjë problem, thjesht apliko dhe merri në shtëpi. Kjo metodë do të jetë një grusht i fuqishëm ndaj korrupsionit dhe mitmarrjes ndaj parazitëve të shërbimeve publike”, u shpreh Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia na kthen pas, Shqipëria arrin nivelin ekonomik të vitit 2019 më 2022

Pandemia e Covid -19 e ka çuar ekonominë pas në nivelin e vitit 2018. Sipas të dhënave nga databaza e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN)...

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash, parashikimi i motit për sot

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me diell dhe vranësira të pakta. Sipas Meteoalb, temperaturat do të...

Horoskopi 20 tetor 2020, parashikimi i yjeve për ju

Dashi Ju jeni përkëdhelur nga Marsi dhe Hëna të cilët kanë ndezur zemrën tuaj me shpresë. Do të jeni në një formë të shkëlqyeshme sot....

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...