Kryesore

Koalicioni me LDK-në/ Albin Kurti: Duam ta forcojmë shtetin


               Publikuar në : 20:40 - 03/12/19 M D

Kandidati për kryeministër i Kosovës Albin Kurti përgjatë një interviste me zyrën e Heinrich Böll Stiftung me seli në Beograd, realizuar me gazetarin Simon Ilse, ka folur për përparësitë e qeverisë së tij të ardhshme si dhe dialogun me Serbinë.

I pyetur për situatën aktuale në lidhje me votat nga Serbia dhe rinumërimin si dhe bisedimet me LDK-në për bashkëqeverisje, Kurti ka thënë se gjithmonë ka menduar se është e rëndësishme të krijohet thelbi i një koalicioni me LDK-në, duke mos përjashtuar kurrë të tjerët.

“Vetëvendosje ka 29 deputetë plus 1 nga pakicat që iu bashkuan grupit tonë, gjë që na bën 30 deputetë (deputetë). Ndërsa LDK ka 28 deputetë. Ne duam të përfshijmë menjëherë deputetë të pakicave jo-serbe, 10 prej tyre, mbase nëntë, sepse dikush nuk mund të bashkohet, do ta shohim. Harmonizimi i programit qeveritar është realizuar plotësisht – 100 për qind. Ajo që mbetet për t’u bërë është pjesa e dytë, përkatësisht përgjegjësitë e qeverisë, e cila ende nuk ka përfunduar.

Ne do të shpërndajmë portofolet e ministrave për të cilat kemi rënë dakord që të paktën 30 për qind do të jenë gra, dy zv/ministra për maksimumin e ministrive, dy zëvendës kryeministra maksimal, dhe ne do të përpiqemi t’i mbështjellim ato në dymbëdhjetë ministri. Nuk është e lehtë, por megjithatë duket se mund të bëhet. Ne duam ta forcojmë shtetin, jo ta zgjerojmë elitën”, ka deklaruar Kurti.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT