E hënë, 30 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Klithma e Sabiha Kasimatit ndaj Enver Hoxhës: Me teneqexhinjtë e këpucarët do të ndërtosh Shqipërinë?

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...

Mesi festoi me bluzën e Maradonës, Barcelona gjobitet nga FIFA

Barcelona do të gjobitet nga FIFA, pasi Mesi festoi me bluzën e Maradonës. Festimi prekës i Lionel Mesit me fanelën e ikonës Diego Armando...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Moti për 5 ditët e ardhshme/Vjen i ftohti i acartë, temperatura në -7 gradë

Moti në javën që do të nisë, do të pësojë ndryshim krahasuar me ditë të tëra plot diell. Dita e hënë parashikohet të ketë...

Sabiha Kasimati ishte një ndër intelektualet e para femra në Shqipërinë e viteve 1930-1940. Ajo lindi në Edirne të Turqisë, dhe vinte nga një familje e njohur intelektuale libohovite. Kur u kthye në Shqipëri u vendos në Korçë dhe ndoqi studimet në Liceun Francez, duke pasur si shok klase edhe Enver Hoxhën.

Ndoqi studimet e larta në Itali, dhe u diplomua shkëlqyeshëm në Universitetin e Torinos për shkencat biologjike, duke mbrojtur edhe doktoraturën. Punoi si pedagoge në Institutin Femëror “Nëna Mbretneshë” në Tiranë. Sëmundja e detyroi të rikthehet në Itali për disa muaj. Kur po rikthehej në Shqipëri, takon rrugës një bashkatdhetarin e saj Ali Koprenckën. Ai e paralajmëroi:“Në Shqipëri bëhet hataja! Ne, andaj po ikim. Po vendoset diktatura e kuqe!”.

Por Sabihaja nuk e dëgjoi, duke besuar se me kolegët do të përpiqej që kjo gjë të mos ndodhte. Nisi punën në Institutin e Shkencave, që drejtohej nga profesor Selaudin Toto, i pushkatuar më pas nga regjimi. Sabihaja u dëshpërua nga goditjet e rënda që po pësonin intelektualët, veçanërisht ata që kishin studiuar në Perëndim. Ajo u trondit veçanërisht nga dënimi i shkrimtares së parë shqiptare, Musine Kokalari.

Lexo edhe :   Kur Enver Hoxha dhe Byroja Politike merrnin pjesë në ceremonitë zyrtare

Një ditë kërkoi një takim me Enver Hoxhën, të cilit i tha ballazi:“Kam ardhur të të them se ti po vret gjithë intelektualët. Dua të të pyes se me cilët ke ndërmend ta ndërtosh Shqipërinë, me teneqexhinjtë apo me këpucarët”? “Boll lexove iluministët francezë, të këshilloj të lexosh Marksin dhe Leninin”, ishte përgjigja e Hoxhës. Sabiha Kasimati u arrestua si përgjegjëse për bombën e hedhur në oborrin e ambasadës sovjetike në Tiranë. Ajo u pushkatua më 22 shkurt 1951, së bashku me 21 persona të tjerë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“8 miliardë euro”, Italia me paketë stimuluese për bizneset

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria ka marrë masat ndaj bizneseve, që kanë kapitulluar si pasojë e pandemisë. Në drejtim të bizneseve të...

Këngëtari grek me pranga në duar: Mbaj armë se jam në rrezik (FOTO)

Këngëtari i njohur grek, Notis Sfakianakis, i cili u arrestua mbrëmjen e së dielës, është shprehur se armën e mban ngaqë është në rrezik....

“Frikë për një tragjedi”, mjeku i njohur grek: Izolimi duhet deri në mars

Greqia duket se e ka tejet të largët përmirësimin e situatës me pandeminë. Pavarësisht izolimit e masave të ndërmarra nga ana e qeverisë për...

Aksidenti/Ylli i Formula 1 pjesërisht i djegur e me brinjë të thyera (FOTO)

Formula 1 nisi në mënyrën më të keqe të mundshme kur piloti i Haas, Romain Grosjean u përfshi në një aksident. Makina e tij...

“Kanë vdekur 20 mjekë e infermierë”, Dasho: Hapni urgjent spitalet rajonalë

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ka shpërthyer në revoltë pas ngjarjes së rëndë që ndodhi në spitalin Covid/2, ku një 60-vjeçar u hodh...