E martë, 19 Janar, 2021
-2 C
Tirana

Kinezët në vështirësi financiare, Interi mund të kalojë në duart e grekëve

Nga fjalët te faktet, madje më shpejt nga sa ishte parashikuar. Interi pritet të ndryshojë pronësi, duke kaluar në duart e “BC Partners”, si aksioner maxhorance.

Zërat qarkullonin prej javësh në mediat italiane, që flasin për një krizë të vërtetë financiare të “Suning”, kompanisë kineze që ka aktualisht në pronësi klubin zikaltër. Por ndryshe nga sa ishte dokumentuar më parë, se kjo kompani kërkonte vetëm ortakëri, tashmë ajo është gati të heqë dorë nga pronësia.

Mediat përtej Adriatikut bëjnë të ditur se palët kanë avancuar në tratativa dhe Inter mund t’i kalojë “BC Partners”, një fond privat me seli në Londër dhe i drejtuar nga greku Nikos Stathopoulos.

Kompania “Suning” ka shfaqur vështirësi financiare si pasojë e pandemisë Covid-19, por më shumë nga shtrëngimet e qeverisë kineze. “Suning” yri në klubin e intersit përpara dy vitesh, duke blerë aksionet e indonezianit Erick Thohir. Por shumë shpejt është vendosur në vështirësi duke parë pengesat e mëdha për të lëvizuar kapitalet jashtë Kinës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Trondisin mjekët në Wuhan: Na kërkuan të gënjejmë për vdekjet nga Co*id (Video)

Wuhani është në qendër të vëmendjes pas spekulimeve se koronavirusi ka dalë fillimisht nga një laborator në qytetin kinez. Daily Mail shkruan se një dokumentar...

Vaksinimi kundër Covid-19/ Vuçiç: Të gatshëm të ndihmojmë edhe shqiptarët

Presideni i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë se janë të gatshëm që të ndihmojnë shqiptarët me vaksina. I pyetur nga gazetarët, ai tha se serbët...

Kryemadhi: Unë dhe Iliri dikur shkruanim letra, tani dashuria është me telefon

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, gjatë takimit që ka pasur në Fier me qytetarët ka thënë se të rinjtë sot janë bërë asocialë për...

Marrëveshja e qeverisë me Pfizer, Murrizi zbardh çmimin e vaksinës anti-covid

Kryetari i Partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi, ka zbuluar detajet e marrëveshjes sekrete që qeveria shqiptare ka nënshkruar me Pfizer. Murrizi shprehet se pas...

A mund të “provojë” shkenca se ka një jetë të përtejme?

A ka jetë pas vdekjes? Një seri e re dokumentarësh në “Netflix”, pretendon të provojë se po. Por seriali mbështetet mbi një mori dukurish...