E enjte, 21 Janar, 2021
7 C
Tirana

Kina zbulon trenin “plumb”, sfidon temperaturat -40 gradë celsius

Kina ka zbuluar trenin më të ri “plumb”, me shpejtësi të lartë dhe të projektuar për klimë jashtëzakonisht të ftohtë.

Treni “CR400AF-G” mund të funksionojë me shpejtësi deri në 350 kilometra në orë, dhe në temperatura të ulëta deri në -40 gradë Celsius.

Treni i shfaqur në Pekin në 6 Janar, do të lëvizë në një linjë të re me shpejtësi të lartë që lidh kryeqytetin kinez me destinacionet verilindore, duke përfshirë qytetet Shenyang dhe Harbin; ky i fundit është i famshëm për festivalin e tij vjetor të borës dhe akullit. /CNN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...