E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Kina vendi i dytë pas SHBA që zbret robot në planetin Mars, fotot e para

Sipërfaqja e Marsit me pluhur të kuq, shkëmbor dhe një rover, roboti kinez me flamuj të vegjël kombëtar, u panë në fotot e lëshuara sot, të premten, që roveri mori në ‘planetin e kuq’.

Imazhet e lëshuara nga Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës tregojnë gjithashtu skenën e sipërme të roverit Zhurong dhe pamjen nga roveri para se të rrokullisej nga platforma e tij.

Zhurong vendosi një aparat fotografik rreth 10 metra nga baza e uljes, dhe më pas u tërhoq për të shkrepur një foto në grup, sipas CNSA-së.

Kina zbarkoi në Mars, muajin e kaluar, anijen Tianwen-1 që mbante roverin, pasi kaloi rreth tre muaj në orbitë përreth planetit të kuq. Kina është vendi i dytë që ka dërguar dhe ka zbritur një anije kozmike në Mars, pas Shteteve të Bashkuara./Tirana Today

China National Space Administration (CNSA) released images of its Mars mission. This image of the lander was taken by the Zhurong rover.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...