E shtunë, 19 Qershor, 2021
25 C
Tirana

Kina trondit WhatsApp, ja pse ndalon përdorimin e aplikacionit

WhatsApp ka pësuar tronditje në Kinë. Sipas Observatorit të Hapur të Ndërhyrjes në Rrjet (OONI), të dhënat tregojnë se shërbimet kineze të internetit kanë filluar të bllokojnë përdorimin e WhatsApp të shtunën.

Një javë më parë WhatsApp u bë i pamundur për tu përdorur. Ndërkohë që gjatë muajve të fundit, ka pasur një seri ndërprerjesh të aplikacionit. Vetë WhatsApp nuk pranoi të prononcohej për këtë çështje.

Censurimi i aplikacionit informues ndodh përpara Kongresit Nacional të 19-të të Partisë Komuniste. Në mbledhjen që zhvillohet një herë në pesë vjet, qeveria do të zgjedhë liderët dhe do të përcaktojë prioritetet e politikave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pse palestinezët po përdorin tullumbacet e mbushura me gaz kundër Izraelit?

Gjatë javës së fundit, ushtria izraelite ka bombarduar dy herë disa godina në Rripin e Gazës, për herë të parë që nga armëpushimi i...

Bashkëshortja e Eriksen jep lajmin fantastik: Ndihet mirë, ka nevojë për pushim

Mesfushori danez Kristian Eriksen la dje ambientet e spitalit, pas ndërhyrjes së suksesshme kirurgjikale, ku në zemrën e tij vuri një defribilator. Pasi doli...

Polonia fajëson Rusinë për sulmin kibernetik ndaj zyrtarëve të lartë

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki tha se shërbimet sekrete të shtetit të tij po përpiqeshin të mblidhnin të dhënat për sulmet kibernetike “të përgatitura...

E frikshme/Po merrej në pyetje, vrasësi i rrëmben armën polices (VIDEO)

Një vrasës ka vënë në rrezik jetën e dy policëve, pasi gjatë intervistës i ka rrëmbyer armën oficeres së policisë. Kjo skenë e frikshme...

Kapet ‘peshku i madh’, arrestohet për korrupsion prokurori i Sarandës

Me urdhër të SPAK janë vënë në pranga prokurori i Sarandës Sali Hasa, oficeri i policisë gjyqësore Napolon Hodaj, arbitri Qerim Ruçi, dhe Bledar...