E diel, 12 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Kina prodhoi mbi 150 mijë robotë në vitin 2018

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Kina prodhoi rreth 150,000 sete robotësh gjatë vitit 2018, që përbën më shumë se 38% të totalit global, deklaroi Ministria kineze e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit, në Konferencën Botërore të Robotikës, që filloi të martën në Pekin. Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit, Miao Wei, deklaroi se robotët janë të rëndësishëm në promovimin e zhvillimeve të cilësisë së lartë, pavarësisht sfidave me të cilat përballet industria.

“Zhvillimet e industrisë së robotikës përballet me shumë probleme dhe sfida. Teknologjia bazë duhet të përmirësohet më tej, ndërsa edhe fushat e zbatimit duhet të zgjerohen. Por, megjithatë, në përgjithësi robotët janë një impuls pozitiv për të zëvëndësuar promovuesit e vjetër të rritjes ekonomike me të rinjtë, për të pasur një zhvillim ekonomik të cilësisë së lartë”, deklaroi Miao.

Në këtë aktivitet, Instituti Kinez i Elektronikës publikoi një raport mbi industrinë robotike të Kinës, i cili tregoi se tregu global do të prekë vlerën e 29.4 miliardë dollarëve gjatë këtij viti, nga të cilat 8.68 miliardë dollarë vetëm në Kinë. Që nga viti 2014, rritja vjetore e tregut të robotikës në Kinë ka qëndruar në mbi 20%. Në këtë konferencë, ekspozuesit sollën më shumë se 700 nga arritjet më të fundit të robotikës, duke përfshirë robotë të specializuar, robotë industrialë dhe të shërbimeve, që mahnitën vizitorët. Madje, një robot mjëkësor tregoi aftësitë e tij, fleksibilitetin dhe saktësinë, duke qepur një rrush. Konferenca Botërore e Robotikës do të zgjasë gjashtë ditë dhe marrin pjesë më shumë se 4,500 profesionistë nga rreth 20 vende të botës. Lidion Kulla/ SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...