E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Kina kundërshton inspektimin e OBSH-së në laboratorin e Wuhanit

Kina ka kundërshtuar fuqimisht planet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) për të inspektuar nga afër laboratorin në metropolin qendror kinez të Wuhanit në kërkim të origjinës së koronavirusit. Zeng Yixin, zëvendës ministër i Komisionit Kombëtar të Shëndetit të Kinës, tha se vendi nuk mund të pranojë një plan të tillë dhe u befasua kur pa projektin e OBSH-së. Fokusimi tek ideja e një shpërthimi të mundshëm laboratorik ka qenë mosrespektim i arsyes së shëndoshë dhe shkon kundër shkencës, tha Yixin.

Mbi hulumtimin e origjinës së koronavirusit, OBSH njoftoi një grup të ri pune, në një letër drejtuar vendeve anëtare javën e kaluar. Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus theksoi se përveç ekzaminimit të kafshëve të egra dhe tregjeve të kafshëve në qytetin kinez të Wuhanit, ku virusi u shfaq për herë të parë në fund të vitit 2019, laboratorët gjithashtu duhet të inspektohen. Kina vonoi udhëtimin e ekipit të parë kërkimor të OBSH-së për muaj me radhë. Megjithëse OBSH dëshiron të vazhdojë hetimet, Pekini nuk po ndërmerr hapa për të lejuar punën në Kinë.

Shtetet e Bashkuara akuzojnë Kinën për parandalimin e analizave transparente dhe Pekini dyshon se Shtetet e Bashkuara duan të fajësojnë Kinën për përhapjen e virusit. Ish Presidenti i SHBA Donald Trump e kishte quajtur vazhdimisht covid-19-ën “virusi kinez”. Në të njëjtën kohë, në Kinë po përhapen teoritë se virusi gjithashtu mund të ketë dalë nga një laborator ushtarak amerikan./dpa/Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...